Quantcast
Channel: Translations - Cardano Forum
Viewing all articles
Browse latest Browse all 288

🇸🇰 Staré systémy "požierajú" krypto

$
0
0

Staré systémy “požierajú” krypto

Charles Hoskinson poslal dôležitú správu o stave krypto priemyslu a existenčných hrozbách. Hovoril o Bitcoin ETF, stablecoinoch, o tom, akú moc majú regulované inštitúcie nad blockchainom atď. Požiera krypto legacy (starý finančný systém)? Alebo je to naopak? Požiera legacy krypto? Vyhráva decentralizácia alebo špekulácie? Témy, ktoré Karol načrtol, rezonujú s našimi názormi na kryptografický priemysel. Poďme sa nad témou zamyslieť.

Kto koho požiera?

Kryptomeny, najmä Bitcoin, mali nahradiť fiat meny. To sa však nestane.

Stablecoiny zaberajú len 10 % trhovej kapitalizácie všetkých kryptomien. Napriek tomu sa približne 70 % všetkých transakcií na blockchainoch týka stablecoinov. Dominujú stablecoiny USDT a USDC kryté americkým dolárom.

Drvivá väčšina ľudí drží kryptomeny prostredníctvom približne 10 regulovaných inštitúcií. Bežní ľudia na centralizovaných burzách. Inštitúcie využívajú viacerých správcov.

Kryptomeny drží zhruba 500 miliónov ľudí. Odhaduje sa, že len 2 % držiteľov kryptomien používajú hardvérovú peňaženku (10M). Približne len 5 % ľudí drží aktíva v peňaženkách (25M).

Zatiaľ čo veľké centralizované burzy hlásia každoročný nárast počtu používateľov o desiatky miliónov, existuje len približne 45M bitcoinových adries, ktoré držia BTC. Väčšina ľudí so svojimi peňaženkami drží BTC na viacerých adresách. Odhadujem, že existuje len niečo medzi 4-10M držiteľov s vlastnou úschovou. To zodpovedá počtu predaných HW peňaženiek.

Výsledkom schváleného Bitcoin ETF je, že niekoľko regulovaných inštitúcií môže v krátkom čase držať značný počet mincí BTC. Vyhradili si právo rozhodnúť, ktorý reťazec bude počas forku ten “správny”.

Karol uviedol príklad. Inštitúcie budú po forku držať BTC A a BTC B. Rozhodnú, ktoré mince si ponechajú a ktoré vyhodia na trh. Ak sa rozhodnú držať BTC B, BTC A začne rýchlo strácať trhovú hodnotu. Ako na to zareagujú baníci? Ekonomické stimuly ich prinútia ťažiť BTC B, pretože získajú viac odmien. Je to také jednoduché.

Burzy majú tiež silnú rozhodovaciu právomoc, pokiaľ ide o to, ktorý fork BTC budú považovať za správny.

Týmto spôsobom inštitúcie preberajú moc nad infraštruktúrou.

Zdá sa, že ľudia nemajú záujem udržať si kontrolu. Ľudia by nemuseli držať kryptoaktíva na burzách, čím by sa ich pozícia oslabila. Proti inštitucionálnym nákupom mincí však neexistuje žiadna obrana. Naopak, ľudia tomu dokonca tlieskajú.

Dodajme, že inštitúcie vlastnia značný objem akcií vo všetkých významných ťažobných spoločnostiach. Dva dominantné bitcoinové pooly produkujú viac ako 50 % blokov. Uprednostňujú spoluprácu len s veľkými ťažiteľmi, od ktorých vyžadujú KYC.

Ťažba BTC je do veľkej miery regulovaný biznis.

Väčšina používateľov DeFi uprednostňuje stabilné mince USDT a USDC kryté USD pred algoritmickými. V dôsledku toho sú spoločnosti Tether a Circle rizikom pre sektor DeFi. Ak tieto spoločnosti padnú a stablecoiny stratia svoj peg, mnohé služby DeFi by mohli skolabovať. Ak regulačné orgány budú vyžadovať KYC/AML pre všetkých používateľov týchto stablecoinov, môže to mať vplyv na služby DeFi.

V prípade forku Etherea môžu spoločnosti Tether a Circle rozhodnúť, ktorý reťazec je ten “správny”. Po forku budú existovať stablecoiny na reťazci A aj B, ale jeden z nich si ponechá peg, zatiaľ čo druhý oň príde. Tím ani komunita nemajú kontrolu nad tým, ktorý reťazec uprednostnia. Budú nútení sa prispôsobiť z ekonomických dôvodov.

Kto koho zje?

Väčšina transakcií zahŕňa stablecoiny. Drvivú väčšinu mincí drží zhruba 10 regulovaných inštitúcií. Ťažba BTC je regulovaný biznis. V prípade forku Bitcoinu inštitúcie ponúkajúce ETF rozhodnú, čo je ten pravý Bitcoin. Emitenti stablecoinov krytých USD rozhodnú o niečom podobnom v prípade forku Etherea.

Môžeme konštatovať, že oba dominantné projekty boli zožraté dedičstvom.

Bitcoin nie je pre banky hrozbou, ale príležitosťou zarobiť na poplatkoch. Bitcoin ETF je spôsob, ako získať kontrolu nad infraštruktúrou a tímom. Niektoré inštitúcie sa rozhodli dotovať vývojárov, čím si v podstate kupujú ich lojalitu. Ethereum nie je hrozbou pre bankové služby, keďže jeho prijatie je veľmi nízke.

Môžete namietať, že je to príliš temný scenár a že nakoniec sa ľudia rozhodnú správne. Nie je to tak. Ľudia sa správajú ako ovce a sú hladní po zisku. Nič iné ich nezaujíma. Česť a sláva tým, ktorí uprednostňujú decentralizáciu pred svojím ziskom.

Krypto nevyhrá, pretože ľudia nechcú vyhrať

Charles pomenoval dôvody súčasného stavu. Čísla, ktoré idú nahor, sú jedinou vecou, ktorá ľudí v kryptografii zaujíma. Všetko ostatné je druhoradé.

Ľudia vnímajú krypto ako investíciu. Väčšina influencerov sú TA mágovia, ktorí sľubujú vysoké zisky v budúcnosti. Mnohí z nich hovoria o projektoch, z ktorých dostávajú najviac peňazí alebo do nich sami investovali. Kryptografické médiá a analytické spoločnosti sa väčšinou správajú ako influenceri. Nikoho nezaujímajú princípy a vízia Satoshiho. Mediálny obraz krypto scény riadia peniaze.

TPS, TVL, grafy, airdropy a farmárčenie sú dôležitejšie ako decentralizácia a technologický pokrok.

V očakávaní zisku ľudia prehliadajú problémy. Blockchainové projekty majú mnoho problémov, ktoré bránia prijatiu. Sú to klesajúca decentralizácia, vysoké a nepredvídateľné poplatky, neúspešné transakcie, reštarty blockchainu, administrátorské kľúče, početné hacky v DeFi, vyprázdnené peňaženky, neochota používať self-custody peňaženky, podvody všetkého druhu atď.

Tradičný finančný svet žerie krypto a väčšina ľudí tomu tlieska. Charles má pravdu, že trhová kapitalizácia je pre väčšinu ľudí najväčším dôkazom úspechu.

Prečo by mali ľudia pochybovať o decentralizácii Bitcoinu, keď najvyššia trhová kapitalizácia je jasným dôkazom najlepšej existujúcej technológie? Prečo by mali ľudia pochybovať o veľkom počte hackerov v ekosystéme Ethereum, Lido a neúspešných transakciách, keď má najvyššiu TVL? Prečo pochybovať o decentralizácii a reštartoch Solany, keď má najvyšší TPS?

Prečo ľudia držia BTC na burzách a nepoučili sa ani z pádu FTX? Jedným z dôvodov sú vysoké poplatky L1 a pomalé zúčtovanie, keď je bitcoinová sieť zahltená. To sa stáva na býčom trhu (aj kvôli mánii okolo Ordinals a BRC-20). Ľudia nie sú ochotní platiť desiatky USD za transakciu, ktorej vyrovnanie môže trvať niekoľko dní. Ak je cieľom predať BTC včas, je jednoducho výhodnejšie nechať mince na burze.

Takéto správanie poškodzuje nielen používanie Lightning Network, ale aj DeFi v prípade platforiem SC.

Kryptografický priemysel zatiaľ neprišiel s riešením tohto javu. Mnohí ľudia očakávali, že krachy búrz naučia ľudí používať self-custody, ale to sa nedeje.

Musíme byť schopní pomenovať problémy a riešiť ich. Jedným z týchto problémov je nízka škálovateľnosť. Bitcoinová komunita očakáva, že ľudia si zvyknú na vysoké poplatky a ochotne ich zaplatia. Je načase priznať, že je to falošný príbeh.

Podobných falošných naratívov by sme našli mnoho. Ak už viac ako desať rokov márne čakáme na vyššie prijatie, niečo asi nie je v poriadku. Niečo sa musí zmeniť.

Ľudia si vybrali cestu zisku a nemajú záujem o decentralizáciu, princípy a staršie snahy o kontrolu nad kryptomenami. Takéto správanie je logické, ale nemalo by zastaviť snahy o dodržiavanie princípov a budovanie decentralizovaných technológií.

Stabilné mince podporované USD alebo algoritmické stabilné mince?

Preferencie stablecoinov hovoria o tom, ako ľudia chápu decentralizáciu. Ľudia uprednostňujú USD-backed stablecoins, aj keď vyžadujú regulovanú tretiu stranu, ktorá drží USD na bankovom účte. USDC a USDT sa dajú raziť len vtedy, ak existuje podkladové aktívum rovnakej hodnoty. Nemusia to byť nevyhnutne len fiat meny v pomere 1:1, ale aj iné finančné aktíva.

Ľudia uprednostňujú riešenie, ktoré si vyžaduje tretiu stranu, t. j. regulovaného správcu, aj keď je možné vytvoriť algoritmický stablecoin, ktorý sa zaobíde bez neho.

Algoritmický stablecoin používa volatilnú kryptomenu ako podporné aktívum a razí (a spaľuje) voči nej stablecoin v určitom bezpečnom pomere. Toto riešenie funguje úplne decentralizovane a vyžaduje len spoľahlivú službu Oracle. V procese nie je žiadny centralizovaný subjekt, ktorý by mohol nejakým spôsobom podvádzať alebo skrachovať.

Kryptografický priemysel je v podstate o snahe nahradiť sprostredkovateľov zdrojovým kódom. Pamätám si, ako sa kedysi hovorilo “nedôveruj, overuj”. Čo sa zmenilo, že ľudia chcú veriť Tetheru a Circle namiesto inteligentného kontraktu, ktorý sa dá auditovať a bojovo testovať?

Podľa nášho názoru potrebuje Cardano na ďalší býčí trh stablecoiny kryté USD. Z dlhodobého hľadiska však Cardano nesmie zostať od nich závislé. Ľudia by mali uprednostniť algoritmické stablecoiny, ktoré budú časom overené. To môže trvať niekoľko rokov. Preto v počiatočnej fáze potrebujeme centralizovanejšiu formu.

DJED funguje dobre a prežil medvedí trh. Počas určitého obdobia nebolo možné raziť nové tokeny, ale to bolo v súlade s očakávaným správaním protokolu.

Neočakávajme, že ľudia začnú platiť volatilnými mincami, ktoré považujú za investíciu. V praxi vidíme, že ľudia vyžadujú oveľa väčšiu stabilitu, aby mohli používať kryptoaktíva ako prostriedok výmeny. Platbu kryptoaktívom, ktoré vám na býčom trhu zarobilo 10x, možno vnímať len ako výhodnú realizáciu zisku. Je to niečo iné ako výmenný prostriedok, ktorý ste ochotní kedykoľvek minúť.

Používanie stablecoinov jasne ukazuje smer, ktorým sa musíme uberať. Ľudské správanie je jednoznačné. Rešpektujme dopyt. Využime túto príležitosť na zvýšenie prijatia.

Najväčší problém pre prijatie

Najväčšou prekážkou prijatia technológie blockchain je myslenie a očakávania ľudí.

Žiaľ, nemám predstavu, ako to zmeniť.

Na býčom trhu budú všetci jasať a nadšene vyberať zisky. Špekulácie o schválení ETF Ethereum spustia dopyt po ETH. Všetci budú nakupovať ako šialení. Len čo sa trhová hodnota Bitcoinu stane takou veľkou, že sa jej rast výrazne spomalí, inštitúcie začnú špekulovať na iné aktíva. Inštitúcie nebudú držať niečo, čo nerastie, keď môžu napumpovať niečo podobné, čo bude rásť.

Je naivné myslieť si, že inštitúcie budú pumpovať jedno aktívum a nevšimnú si druhé. Chamtivosť je nekonečná. Radosť z rastúceho bohatstva je pochopiteľná.

Je potrebné prestať vnímať krypto len ako špekuláciu a začať vidieť výhody decentralizácie. Väčšina používateľov nemusí nevyhnutne držať volatilné mince. Stačí im používať stablecoiny a DeFi, ktoré by im mali poskytnúť stabilné ekonomické prostredie s výhodami decentralizácie.

Dôležité je vzdelávanie a snaha nájsť miesta, kde má decentralizácia zmysel. Takýchto miest môže pribúdať vďaka snahe o oslabenie pozície dominantných subjektov, či už ide o IT giganty, inštitúcie, alebo dokonca štáty.

Príchod na krypto kvôli špekuláciám je férový a logický, ale ľudia musia zostať kvôli decentralizácii a princípom. Zo špekulantov sa musia stať používatelia a advokáti.

Killer aplikáciami krypto sú stablecoiny a DeFi.

Algoritmické stablecoiny by mali časom vytlačiť tie s podporou USD. DeFi musí dozrieť a z pohľadu používateľov sa čo najviac priblížiť bankovým službám. Jediným rozdielom musí byť decentralizácia. Čo sa týka poplatkov, spoľahlivosti, bezpečnosti a hlavne finančnej stability, musí byť rovnaká.

Blockchain môže dať svetu viac ako len HODL mince. Toto odvetvie môže dať svetu dôveryhodnú vrstvu internetu. Alternatívne bankové služby sú len jednou z možností využitia.

Záver

Cardano by malo zostať v kurze a nepodľahnúť falošným príbehom. Nemá zmysel v niečom doháňať ostatné projekty, pretože Cardano je postavené na správnych princípoch. Musíme sa držať princípov, aj keď sa jedného dňa dočkáme Cardano ETF. Žiadne kryptoaktívum vrátane Cardana nemá šancu stať sa imúnnym voči špekulantom. Je to v poriadku. Prijmime to a pokračujme v budovaní. Hľadajme spôsoby, ako udržať infraštruktúru decentralizovanú za každých okolností.


Pôvodný článok: Legacy is Eating Crypto | Cardano Explorer (cexplorer.io)

1 post - 1 participant

Read full topic


Viewing all articles
Browse latest Browse all 288

Trending Articles