Quantcast
Channel: Translations - Cardano Forum
Viewing all articles
Browse latest Browse all 288

🇸🇰 Cardano mapa je cesta históriou a inováciami

$
0
0

Cardano roadmapa je cesta históriou a inováciami

V odvetví blockchainu vyniká Cardano nielen svojím technologickým pokrokom, ale aj originálnou cestovnou mapou, ktorá je inšpirovaná osobnosťami s historickým a kultúrnym významom. Každá éra v roadmape Cardano je pomenovaná podľa svetlej osobnosti, ktorá symbolizuje vývoj siete. Tento článok vás vezme na cestu po roadmape Cardano a preskúma osobnosti, ktoré sa skrývajú za názvami jednotlivých ér: Byron, Shelley, Goguen, Basho a Voltaire. Kto boli títo ľudia a prečo sa stali inšpiráciou pre Cardano?

Osobnosti, ktoré stoja za vývojovými etapami Cardana

Pôvodný plán vývoja Cardana, ktorý sme prvýkrát videli v roku 2017, mal 5 ér pomenovaných podľa slávnych ľudí. Každá éra nás približuje k realizácii úplnej vízie Cardano. Cardano sa má stať globálnym finančným a sociálnym operačným systémom.

Pozrime sa na stručný opis každej éry v roadmape Cardano.

Byronova éra je pomenovaná po Georgeovi Gordonovi Byronovi, všeobecne známom ako Lord Byron, anglickom básnikovi, rovesníkovi a politikovi. Byronova éra predstavuje založenie siete Cardano. Počas tejto éry bola spustená počiatočná verzia siete Cardano, ktorá umožňovala používateľom nakupovať a predávať ADA.

Shelleyho éra je pomenovaná podľa Percyho Bysshe Shelleyho, anglického básnika, dramatika a esejistu. Shelleyho éra je zameraná na decentralizáciu. Počas tejto éry Cardano prešlo z federatívnej siete na decentralizovanú, čo umožnilo zainteresovaným stranám prevádzkovať uzly a overovať transakcie.

Goguenova éra je pomenovaná podľa Josepha Goguena, amerického profesora informatiky. Goguenova éra zavádza do systému Cardano inteligentné zmluvy a natívnu podporu aktív. To umožňuje vývojárom vytvárať decentralizované aplikácie na systéme Cardano.

Basho Era je pomenovaná po Matsuo Basho, najslávnejšom básnikovi obdobia Edo v Japonsku. Éra Basho sa týka vylepšení škálovateľnosti. Jej cieľom je zlepšiť škálovateľnosť a interoperabilitu siete Cardano, aby bola užitočnejšia pre reálne aplikácie.

Éra Voltaire je pomenovaná podľa Françoisa-Marie Aroueta, známeho pod pseudonymom Voltaire, francúzskeho osvietenského spisovateľa, historika a filozofa. Voltairova éra je o decentralizovanom riadení a rozhodovaní. Zavádza systém hlasovania a pokladnice, čím dáva komunite Cardano možnosť ovplyvňovať budúci vývoj siete.

Byronova éra je ukončená. Avšak napríklad peňaženka Daidalos sa bude naďalej vylepšovať, pretože tím musí reagovať na technologický pokrok, ktorý sa deje v rámci ostatných ér.

Éry Shelley a Goguen boli oficiálne dodané, ale aj v tomto prípade tím IOG pracuje na vylepšeniach. V čase písania tohto článku komunita netrpezlivo očakáva Plutus V3, ktorý možno považovať za vylepšenie éry Goguen.

Tím IOG súčasne pracuje na technológiách spojených s érou Basho a Voltaire.

Pozrime sa, kto sú osobnosti v roadmape Cardano.

George Gordon Byron

George Gordon Byron, známy aj ako Lord Byron, sa narodil 22. januára 1788 v Londýne v Anglicku a zomrel 19. apríla 1824 v Missolonghi v Grécku. Bol jednou z vedúcich osobností romantického hnutia a je považovaný za jedného z najväčších anglických básnikov.

Byron bol synom kapitána Johna Byrona a jeho druhej manželky Catherine Gordonovej, škótskej dedičky. Po tom, čo jeho otec premrhal väčšinu jej majetku, matka Byrona vzala do škótskeho Aberdeenu, kde žili zo skromných príjmov. Byron sa narodil s paličkovitou nohou, čo viedlo k mimoriadnej citlivosti na jeho krívanie.

V roku 1798, keď mal Byron 10 rokov, nečakane zdedil titul a majetky svojho prastrýka Williama, piateho baróna Byrona. Vzdelanie získal na Trinity College v Cambridgei a potom veľa cestoval po Európe. Sedem rokov žil v Taliansku, kde často navštevoval svojho priateľa a básnického kolegu Percyho Bysshe Shelleyho.

Byronova poézia je rozsiahla a dokonalá, od lyriky a kupletových satír až po naratívne básne a divadelné hry. Medzi jeho najznámejšie diela patria rozsiahle poviedky “Don Juan” a “Childe Haroldova púť”; populárne sa stali aj mnohé z jeho kratších textov v “Hebrejských melódiách”.

Neskôr v živote sa Byron zapojil do gréckej vojny za nezávislosť v boji proti Osmanskej ríši a počas tejto vojny zahynul pri vedení kampane. Jeho jediné legitímne dieťa, Ada Lovelaceová, bola zakladateľkou počítačového programovania. Medzi Byronove nemanželské deti patrí Allegra Byronová, ktorá zomrela v detstve, a pravdepodobne Elizabeth Medora Leighová, dcéra jeho nevlastnej sestry Augusty Leighovej.

Byronov život a diela stále vzbudzujú predstavivosť čitateľov na celom svete, čím sa stal nadčasovou postavou svetovej literatúry.

Teraz si urobme krátku odbočku k Adovi Lovelaceovi. Jej meno sa nespája so žiadnym obdobím plánu Cardano, no ako iste viete, jej meno je pre projekt významné.

Ada Lovelace

Digitálna mena Cardano, ADA, je pomenovaná po Ade Lovelace. Bola to matematička z 19. storočia, ktorá je často považovaná za prvú počítačovú programátorku na svete.

Ada Lovelace, narodená 10. decembra 1815 ako Augusta Ada Byronová, bola jediným legitímnym dieťaťom lorda Byrona. Napriek tomu, že jej otec navždy opustil Anglicko, keď mala len mesiac, Ada sa ďalej zaujímala o matematiku a logiku.

Najznámejšia je jej práca na navrhovanom mechanickom univerzálnom počítači Charlesa Babbagea, Analytical Engine. Ada bola prvá, ktorá si uvedomila, že tento stroj má aj iné využitie ako len na výpočty. Vytvorila program pre Analytical Engine, za čo je často považovaná za prvú počítačovú programátorku.

Vďaka priekopníckej úlohe Ady Lovelace v oblasti výpočtovej techniky je vhodnou menovkyňou kryptomeny Cardano, ADA, ktorá sama stojí na čele technológie blockchain. Jej odkaz naďalej inšpiruje a dláždi cestu budúcim inováciám v oblasti technológií.

Percy Bysshe Shelley

Percy Bysshe Shelley sa narodil 4. augusta 1792 v meste Field Place neďaleko Horshamu v Sussexe v Anglicku a zomrel 8. júla 1822 na mori pri Livorne v Toskánsku v Taliansku. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších anglických romantických básnikov.

Shelley bol synom Timothyho Shelleyho, konvenčného muža, ktorý sa zmietal medzi panovačným otcom a vzdorovitým synom. Shelley sa vzdelával na akadémii Syon House a potom na Etóne, kde odolával fyzickému a psychickému týraniu tým, že sa oddával imaginatívnemu úniku a literárnym žartom. Na jeseň roku 1810 Shelley nastúpil na University College v Oxforde, kde si získal za žiaka svojho spolužiaka Thomasa Jeffersona Hogga.

Shelleyho vášnivé hľadanie osobnej lásky a sociálnej spravodlivosti sa z otvorených činov postupne pretavilo do básní, ktoré sa radia k najväčším v anglickom jazyku. Jeho poézia je rozsiahla a dokonalá, od lyriky a kupletových satír až po naratívne básne a divadelné hry. Medzi jeho najznámejšie diela patria “Ozymandias”, “Óda na západný vietor”, “Skřivánkovi”, “Adonais”, filozofická esej “Nevyhnutnosť ateizmu” a politická balada “Maska anarchie”.

Shelleyho život poznačili rodinné krízy, zlý zdravotný stav a odpor voči jeho ateizmu, politickým názorom a vzdorovaniu spoločenským konvenciám. V roku 1818 odišiel do trvalého vyhnanstva v Taliansku a počas nasledujúcich štyroch rokov vytvoril diela, ktoré sa označujú za “najkrajšiu poéziu obdobia romantizmu”.

Shelleyho povesť v 20. storočí kolísala, ale v posledných desaťročiach sa mu dostáva čoraz väčšieho uznania kritiky pre rozsiahly rozmach jeho básnických obrazov, majstrovstvo žánrov a veršových foriem a zložitú súhru skeptických, idealistických a materialistických myšlienok v jeho diele.

Joseph Amadeus Goguen

Joseph Amadee Goguen bol americký počítačový vedec, ktorý sa narodil 28. júna 1941 a zomrel 3. júla 2006. Pôsobil ako profesor informatiky na Kalifornskej univerzite a Oxfordskej univerzite a zastával aj výskumné pozície v spoločnostiach IBM a SRI International.

Goguen získal bakalársky titul z matematiky na Harvardovej univerzite v roku 1963 a doktorát z matematiky na Kalifornskej univerzite v Berkeley v roku 1968. Jeho doktorandským poradcom bol Lotfi Zadeh, zakladateľ teórie fuzzy množín.

V 60. rokoch 20. storočia bol Goguen spolu s Lotfim Zadehom jedným z prvých výskumníkov v oblasti fuzzy logiky a významne prispel k teórii fuzzy množín. V 70. rokoch 20. storočia bola Goguenova práca jedným z prvých prístupov k algebraickej charakterizácii abstraktných dátových typov. Bol pôvodcom a pomohol vyvinúť rodinu programovacích jazykov OBJ.

Goguenov vývoj teórie inštitúcií mal významný vplyv na oblasť univerzálnej logiky. Štandardná implikácia v produktovej fuzzy logike sa často nazýva “Goguenova implikácia” a Goguenove kategórie sú pomenované po ňom.

Okrem prínosu do informatiky mal Goguen aj tvorivú stránku. Písal poéziu a spolupracoval so svojou manželkou Ryoko Goguenovou ako textár, editor a producent na hudobných projektoch. Študoval poéziu u Alana Ginsberga a Williama Merwina a prózu u Williama Burroughsa na univerzite Naropa v Boulderi v štáte Colorado.

Práca Josepha Goguena naďalej ovplyvňuje oblasť informatiky, najmä v oblasti programovacích jazykov, fuzzy logiky a algebraickej sémantiky.

Matsuo Bashō

Matsuo Bashō, narodený ako Matsuo Kinsaku a neskôr známy ako Matsuo Chūemon Munefusa, bol najznámejším básnikom obdobia Edo v Japonsku. Narodil sa v roku 1644 neďaleko mesta Ueno v provincii Iga.

Bašó sa s poéziou zoznámil už v mladom veku. Počas svojho života bol Bašó uznávaný za svoje diela v spoločnej forme haikai no renga; dnes, po storočiach komentárov, je uznávaný ako najväčší majster haiku (vtedy nazývaného hokku). Známy je aj vďaka svojim cestopisom počnúc knihou Záznamy o kostre vystavenej počasiu (1684), ktorú napísal po svojej ceste na západ do Kjóta a Nary.

Bašóova poézia je medzinárodne známa a v Japonsku sú mnohé jeho básne reprodukované na pamiatkach a tradičných miestach. Hoci je Bašó na Západe známy svojimi hokku, veril, že jeho najlepšia práca spočíva vo vedení a účasti na renku.

V neskorom veku sa Bashō stal sluhom Tōdō Yoshitada, pre ktorého pracoval a s ktorým zdieľal spoločnú lásku k renku. Jeho básne boli ovplyvnené bezprostrednou skúsenosťou s okolitým svetom a často v nich do niekoľkých jednoduchých prvkov obsiahol pocit z danej scény.

Bashō zomrel 28. novembra 1694. Jeho život a diela naďalej vzbudzujú predstavivosť čitateľov na celom svete, vďaka čomu sa stal nadčasovou postavou svetovej literatúry.

François-Marie Arouet

François-Marie Arouet, známejší pod pseudonymom Voltaire, sa narodil 21. novembra 1694 v Paríži vo Francúzsku a zomrel 30. mája 1778, tiež v Paríži. Bol jedným z najväčších francúzskych spisovateľov a kľúčovou postavou európskeho intelektuálneho hnutia známeho ako osvietenstvo.

Voltaire sa narodil v parížskej meštianskej rodine. Vzdelanie získal na Collège Louis-le-Grand a neskôr sa mu podarilo presadiť sa v najbrilantnejšom parížskom intelektuálnom prostredí svojej doby. Jeho otcom bol François Arouet, nižší úradník štátnej pokladnice. Voltaire sa domnieval, že je synom dôstojníka menom Rochebrune, ktorý bol tiež skladateľom.

Voltaire bol všestranný a plodný spisovateľ, ktorý vytvoril diela v takmer všetkých literárnych formách vrátane divadelných hier, básní, románov, esejí a dejín. Napísal viac ako 20 000 listov a 2 000 kníh a brožúr. Jeho najznámejším dielom je novela Candide, v ktorej komentuje, kritizuje a zosmiešňuje mnohé udalosti, mysliteľov a filozofie svojej doby.

Voltaire bol známy svojím vtipom a kritikou kresťanstva, najmä rímskokatolíckej cirkvi, ako aj obhajobou slobody prejavu, slobody náboženstva a odluky cirkvi od štátu. Voltairovo dielo svojou kritickou schopnosťou, vtipom a satirou energicky propagovalo ideál pokroku, na ktorý zostali citliví ľudia všetkých národov.

Jeho dlhý život presahoval posledné roky klasicizmu a predvečer revolučnej éry a v tomto prechodnom období jeho diela a aktivity ovplyvnili smerovanie európskej civilizácie. Jeho odkaz naďalej inšpiruje a pripravuje pôdu pre budúce inovácie v oblasti filozofie a literatúry.

Záver

Byron sa narodil s paličkovitou nohou, čo je výstižný názov pre ranú fázu siete. Byron sa poznal so Shelleym. Shelleyho éra priniesla do siete významné zlepšenie - decentralizáciu. Shelley sa vzoprel spoločenským konvenciám, čo možno interpretovať ako vzťah k decentralizácii. Ada Lovelace bola dcérou lorda Byrona. Bola prvou programátorkou, ktorá sa rozširuje do Goguenovej éry. Programovateľnosť, t. j. inteligentné kontrakty, je neoddeliteľnou súčasťou projektu. Goguen prispel k vývoju objektovo orientovaných programovacích jazykov a zaoberal sa logikou. Tento názov je vhodný pre éru, ktorá priniesla inteligentné zmluvy do spoločnosti Cardano. Bašo bol cestovateľ, takže je vhodné pomenovať po ňom éru spojenú s interoperabilitou a škálovateľnosťou. Voltairov otec bol úradníkom štátnej pokladnice. Voltaire bol obhajcom slobody slova a bojoval za odluku cirkvi od štátu. Voltaire je vhodné meno pre éru spojenú s riadením v reťazci. Jeho myšlienky možno interpretovať ako túžbu po decentralizácii. Koncept decentralizácie vznikol počas Veľkej francúzskej revolúcie.


Pôvodný článok: The Cardano Roadmap Is A Journey Through History And Innovation | Cardano Explorer (cexplorer.io)

1 post - 1 participant

Read full topic


Viewing all articles
Browse latest Browse all 288

Trending Articles