O schopnosti preberať technológie od iných
Publikované pred 17d4m
Moderný blockchain umožňuje razenie tokenov, má smart kontrakty, niekoľko L2, dobre sa škáluje (sharding), má riešenie ochrany súkromia atď. Často ide o viacero prepojených reťazcov v jednom ekosystéme. Kryptografický priemysel sa dostáva do fázy, v ktorej sa stáva dôležitou schopnosť čo najlepšie implementovať existujúce technológie. Tímy musia myslieť na bezpečnosť, efektívnosť a používateľskú skúsenosť. Bitcoin má štandard BRC-20 tokenov, komunita hovorí o stablecoinoch a DEXoch, nedávno bol predstavený prvý rollup ZK prostredníctvom BitVM atď. Bitcoin dobieha a preberá existujúce technológie z iných projektov. Ako si v tomto smere počína Cardano? Je to trochu podobné stratégii spoločnosti Apple. Cardano nikdy nie je prvý na trhu, ale keď príde s niečím novým, dizajn je dobre premyslený a spoľahlivo funguje. Niektoré projekty kopírujú Cardano a naopak, Cardano preberá technológie od iných. Jedným z aspektov, ktoré môžu rozhodnúť o úspechu, bude kvalita implementácie dostupných technológií.
Bitcoin sa stáva platformou DeFi
Časy, keď komunita Bitcoinu považovala inteligentné zmluvy a tokeny za nepotrebné, sú pravdepodobne navždy preč. Niektorí členovia bitcoinovej komunity otvorene hovoria o tom, že stablecoiny sú potrebné pre rozvojové krajiny. Niektorí sú blázni do ordinálov a nápisov. Generálny riaditeľ spoločnosti Microstrategy chce na Bitcoine tokenizovať aktíva reálneho sveta. Na novom rollupe ZK majú byť postavené aplikácie kompatibilné s EVM.
Bitcoinová komunita reaguje na úspech Etherea. Blockchainové siete a L2 používa na transakcie so stablecoinmi obrovské množstvo ľudí. Je čoraz zrejmejšie, že DeFi zmení finančný svet. Inštitúcie budú nielen držať kryptomeny a obchodovať s nimi, ale budú využívať aj blockchainové siete.
Môžeme konštatovať, že smer, ktorý určilo Ethereum, je relevantný. Skok Bitcoinu na túto trajektóriu je len potvrdením toho, čo mnohí ľudia vedia už roky.
Očakávam, že v nasledujúcich rokoch budeme svedkami úsilia tímov o čo najlepšiu implementáciu technológií.
Debata nebude o tom, či tokeny potrebujeme alebo nie, ale o tom, ktorý štandard a ktorá implementácia je najefektívnejšia, najbezpečnejšia a vhodná pre konkrétne prípady použitia.
Pozrime sa stručne na štandardy tokenov L1, pretože tvoria základ pre DeFi.
Vždy sa hovorilo, že Bitcoin je schopný prijať najlepšie technológie, keď je na to správny čas. To sa práve deje. Môžeme sa zamyslieť nad tým, či má Bitcoin najlepší tokenový štandard.
BRC-20 je najhorší dostupný štandard tokenov
Štandard tokenov BRC-20 je experimentálny štandard tokenov, ktorý využíva Ordinals & Inscriptions na umožnenie razby a prevodu zameniteľných tokenov na Bitcoinovom blockchaine. Využíva údaje JSON na iniciovanie tokenových kontraktov, vytváranie nových tokenov a presúvanie tokenov.
Na rozdiel od svojho ethereového náprotivku ERC-20 sa BRC-20 pri svojom fungovaní nespolieha na inteligentné zmluvy.
Namiesto toho používa jedinečný identifikátor zapísaný na Satoshi. Tento identifikátor sa spolu s údajmi o ordinále vkladá do časti bitcoinovej transakcie nazývanej pole podpisu svedka. Tieto údaje overujú legitímne vlastníctvo využívaných finančných prostriedkov a zabezpečujú, aby neboli vynaložené dvakrát.
Neexistuje žiadne overovanie na reťazci rovnakým spôsobom, ako je to pri inteligentných zmluvách na blockchaine Ethereum.
Na používanie BRC-20 je potrebné používať externé protokoly. Tieto protokoly pomáhajú zvládnuť zložitosti štandardu BRC-20, ako je správa poradových zápisov a zabezpečenie správneho fungovania tokenov.
Jednoducho povedané, protokol Bitcoinu nevie nič o tokenoch, hoci údaje JSON sú uložené v blockchaine. Štandard BRC-20 je nevhodný pre DeFi a tokenizáciu aktív.
Ethereum ako prvé umožnilo razenie tokenov prostredníctvom inteligentných kontraktov. Inteligentná zmluva je časť kódu, v ktorej emitent tokenov definuje správanie tokenov vrátane prevodu. Každá operácia s tokenmi si vyžaduje validáciu na reťazci. Nie je potrebné používať žiadne externé protokoly. ERC-20 je pre DeFi výrazne vhodnejší štandard.
Cardano má natívne aktíva. Emitenti tokenov definujú základné vlastnosti tokenov prostredníctvom mincovacieho skriptu, ale nie detaily týkajúce sa uloženia v účtovnej knihe alebo prenosu. Za prenos tokenov je zodpovedný protokol Cardano. Na prenos tokenov sa nepoužíva inteligentný kontrakt (skript). Cardano vykonáva validáciu na reťazci, ktorá je bezpečnejšia a efektívnejšia ako v prípade Etherea, ale na úkor menšej programovateľnosti.
Predpokladáme, že čitatelia našich článkov dobre rozumejú rozdielu medzi tokeny razenými na Ethereum a Cardano.
Stručne sme opísali 3 rôzne štandardy tokenov, aby sme ukázali, že rovnaká schopnosť môže byť implementovaná veľmi odlišne.
Ethereum malo výhodu prvého kroku. Tím IOG sa mohol pozrieť na implementáciu Ethereum a prísť s iným štandardom. Natívne aktíva sú rovnaké v tom, že validácia prebieha na reťazci, ale líšia sa v rozsahu programovateľnosti. Tím IOG uprednostnil efektívnosť a bezpečnosť.
Prečo má Bitcoin taký zlý štandard tokenov? Pretože tento štandard nie je dielom tímu, ktorý dôkladne premýšľal o návrhu, ale ako mnohí hovoria, ide o zneužitie protokolu.
Prijatie technológie je ťažké bez podpory tímu
V komunite Bitcoinu neexistuje konsenzus o tom, či sa má ísť cestou DeFi. Tímy budujúce nad Bitcoinom sú nútené zneužívať dostupné možnosti. Tím Bitcoin Core je často proti akýmkoľvek zmenám, ktoré by umožnili lepšiu implementáciu technológie.
V súčasnosti sa zdá, že lepšie štandardy tokenov na Bitcoine budú vytvorené na L2. Nie je isté, či tokeny na Bitcoine môžu konkurovať efektívnosti a bezpečnosti tokenov na platformách SC, keďže Bitcoin Script je veľmi obmedzený.
Pre tímy tretích strán je neuveriteľne ťažké vytvoriť čokoľvek na Bitcoine. Všetky riešenia nakoniec skončia pri nejakej forme centralizovanej alebo federatívnej infraštruktúry.
Je dôležité poznamenať, že ak sa čas blokovania Bitcoinu nezmení a zostane na úrovni 10 minút, poškodí to konečnosť transakcií všetkých L2. PoW Bitcoinu má pravdepodobnostnú finálnosť blokov, navyše viac ako 50 % blokov ťažia 2 pooly. L2 to poškodí, pokiaľ ide o konečnosť a bezpečnosť.
Zdá sa, že tím a komunita sa musia zhodnúť, pokiaľ ide o inovácie a zmeny protokolu. Určitá forma správy na reťazci môže byť kľúčovou schopnosťou pre budúcnosť protokolu.
Ak sa tím Bitcoinu aktívne bráni zmenám protokolu s argumentom, že protokol je dobrý taký, aký je, odsúva inovácie do druhých vrstiev alebo núti tímy tretích strán protokol zneužívať. Výsledkom sú, žiaľ, veľmi neefektívne riešenia.
Mnohé projekty vrátane Cardana sa vydali opačnou cestou. Snažia sa poučiť z chýb iných projektov, inovovať a zlepšovať technológie. Deje sa tak prostredníctvom aktívnej alebo pasívnej podpory komunity.
Ak ste fanúšikom projektu Cardano, pravdepodobne neočakávate, že vývoj sa skončí érou Voltaire. Očakávate, že tím bude postupne zlepšovať konsenzus (staking bol dodaný v ére Shelley a éra Basho sa zameriava na škálovateľnosť) a inteligentné kontrakty (éra Goguen).
Keďže konkurencia medzi projektmi sa zintenzívňuje, nie je výrazný rozdiel medzi tým, čo blockchainy ponúkajú. Dôležitou sa stáva kvalita a vlastnosti jednotlivých funkcií.
To, čo sme ukázali na štandardoch tokenov, bude podobné ako pri inteligentných kontraktoch, škálovateľnosti, bezpečnosti, decentralizácii, súkromí atď.
Už nebude dôležité, koľko DEXov má daný ekosystém, ale koľko z nich bude hacknutých (bezpečnosť), ako rýchlo a za koľko je možné uskutočniť výmenu, koľko ľudí môže súčasne používať platformu (škálovateľnosť) atď.
Používateľský komfort závisí od kvality implementácie jednotlivých technológií. Ekosystém si nemusí udržať dominantné postavenie na trhu, ak prestane byť technologickým lídrom. S masovým prijatím sa na projekty budú klásť oveľa vyššie požiadavky na efektívnosť a schopnosť rýchlo sa prispôsobiť novým podmienkam.
Úspech bude závisieť od veľkosti a odbornosti tímov, financovania inovácií a formy riadenia.
Je Cardano vždy posledným na trhu?
Niektorí ľudia vnímajú Cardano ako projekt, ktorý prináša výsledky pomaly. Do istej miery môžu mať pravdu, pretože Ethereum má tokeny oveľa dlhšie ako Cardano, Solana škáluje oveľa lepšie ako Cardano, Polkadot a Cosmos majú blockchainy špecifické pre jednotlivé aplikácie, Monero má privátne transakcie atď.
Cardano nikdy nie je prvým, kto prichádza na trh s akoukoľvek technológiou. To pripomína stratégiu spoločnosti Apple bez toho, aby to bolo zámerom tímu.
Projekt Nxt mal prvú čistú implementáciu konsenzu PoS už v roku 2013. Projekt Tezos mal liquid staking pred Cardanom už v roku 2018.
Cardano nebol prvý blockchain, ktorý implementoval PoS s liquid stakingom, ale bol to prvý projekt v top 10, ktorý ho mal a stále je v top 10. Počet ADA stakerov neustále rastie, takže možno povedať, že ide o úspešnú implementáciu.
Projekt Cardano je jedným z mála priekopníkov modelu UTxO. Tento účtovný model používajú len dva projekty v prvej desiatke. Tím IOG vylepšil model UTxO Bitcoinu, a tým zvýšil jeho expresivitu a efektívnosť. Všetky tokeny na Cardano sú UTxO a majú podobné vlastnosti ako mince ADA. Cardano nie je prvým projektom, ktorý má tokeny. Tím IOG vzal to najlepšie z Bitcoinu a Etherea a vytvoril svoj štandard tokenov s jedinečnými vlastnosťami.
Dovolím si tvrdiť, že výhody natívnych aktív Cardano sa v budúcnosti ukážu ako výhoda vďaka efektivite (menšie nároky na počítačové zdroje pri prenose).
Mnohé platformy SC sú kompatibilné s EVM. Tím IOG sa vydal vlastnou cestou. Skripty Plutus sú kombináciou inteligentných kontraktov Bitcoin Script a Solidity. Aj v tomto prípade ide o jedinečný prístup.
Model UTxO a skripty Plutus umožnili tímu Axo vytvoriť jedinečný DEX pre objednávkovú knihu. Axo DEX je veľmi úsporný z hľadiska zdrojov a z pohľadu používateľa ponúka možnosti, ktoré sme doteraz v kryptografii nemali.
Genius Yield je ďalší skvelý DEX, ktorý umožňuje transparentné a predvídateľné obchody bez sklzu a nestálej straty.
Cardano umožňuje používateľom spustiť svojho nepeňažného obchodného bota prostredníctvom peňaženky. Aj keď bot obchoduje s ADA, mince zostávajú stakované a odmeny za staking idú na adresy používateľov.
Tím IOG dokáže posunúť existujúce technológie na vyššiu úroveň. Môže to byť víťazná stratégia rovnako ako pre spoločnosť Apple. Apple neprišiel s prvým smartfónom a okuliarmi pre virtuálnu/rozšírenú realitu, ale po niekoľkých iteráciách vždy prišiel s najlepšou verziou na trhu.
Tím IOG prevzal substrát Parity, aby vytvoril rámec partnerského reťazca. Značná časť kódu už bola prepísaná, takže nepôjde o kópiu tohto konceptu. Je ťažké predvídať, aký bude výsledok, ale na základe histórie môžeme odhadnúť, že bude nadpriemerný.
Možno to vnímať tak, že projekt dokázal reflektovať technologický pokrok iných projektov a efektívne sa mu prispôsobiť.
Bude to opäť po tom, čo konkurencia dodala to isté, ale Cardano môže mať opäť veľmi kvalitné riešenie.
Určite nechceme povedať, že Cardano je Apple v odvetví blockchainu. Je to len dobré prirovnanie pre prístup tímu IOG k technológiám. Cieľom nie je byť prvý na trhu alebo kopírovať konkurenciu. Cieľom je premýšľať o dizajne v kontexte protokolu a ďalších technológií.
Vlastnosti ako vysoká decentralizácia, determinizmus alebo predvídateľné poplatky pozitívne ovplyvňujú všetko, čo sa v protokole deje.
Aplikácie tretích strán sú závislé od konsenzu siete, účtovného modelu, platformy Plutus, štandardu tokenov, L2 atď. Pre úspech sú dôležité budúce aktualizácie a schopnosť vylepšovať aplikácie. Vidíme, že aplikácie Plutus V2 sú výrazne efektívnejšie ako Plutus V1. Plutus V3 sa blíži.
Dnes nie je dôležité mať určitú funkcionalitu, ale pokračovať v jej zlepšovaní. Tak ako je každá nová verzia iPhonu lepšia, musia sa zlepšovať aj jednotlivé technológie blockchainu. Každá nová verzia nemusí byť revolučná, ale rozdiel medzi povedzme každými 5 verziami by mal byť výrazný.
Možno by sme si mali položiť otázku, či sú v súčasnosti dostupné technológie naozaj najlepšie. Možno ich tímy dodali príliš skoro a teraz sa stretávajú s problémami, ako sú početné hacky, reštarty siete, neschopnosť lepšie škálovať L1, vysoké poplatky, neúspešné transakcie atď.
Záver
Technológia blockchain sa rýchlo rozvíja, hoci sa môže zdať, že jej prijatie je pomalšie. Možno odvetvie blockchain nie je na prijatie pripravené a budeme si musieť niekoľko rokov počkať. Jednou vecou som si takmer istý. Keď dôjde k prijatiu, technologický pokrok bude rýchlejší ako dnes. Tímy budú postupne zlepšovať protokoly podobne, ako IT giganti zlepšujú svoje služby. Niekedy sa objaví niečo revolučné, čo naruší celé odvetvie. Môže to byť nejaká kombinácia blockchainu s umelou inteligenciou alebo technológia, ktorá umožní prevod kryptoaktív bez blockchainu.
Byť prvý na trhu je veľkou výhodou. Nie je isté, že projekt s najlepšou kombináciou technológií bude najúspešnejší. V histórii sme už mnohokrát videli, že tí, ktorí boli na trhu prví, prehrali. Videli sme aj to, že vyhrali horšie technológie. Je ťažké predpovedať budúcnosť. Apple nie je jediná spoločnosť, ktorá predáva smartfóny. Americký štát Wyoming pripravuje vydanie stablecoinu a uvažuje o tom, že pôjde o multiplatformový projekt. Budúcnosť kryptomien nebude o jedinom víťazovi. Cardano bude súčasťou budúcnosti, pretože má jedinečné vlastnosti, ktoré ho odlišujú od ostatných. Ale najmä vďaka tomu, že tím dokáže poskytovať nadpriemerne kvalitné technológie.
Pôvodný článok: About The Ability To Adopt Technologies From Others | Cardano Explorer (cexplorer.io)
1 post - 1 participant