Pochopenie vzťahu medzi mincami a protokolom
Každý protokol siete blockchain potrebuje na svoju decentralizáciu mince. Mince BTC slúžia ako odmena pre ťažiarov. Mince ADA sa priamo používajú na decentralizáciu systému Cardano. Natívne mince potrebujú protokoly. Konsenzus siete umožňuje míňanie mincí. Protokoly môžu držiteľom mincí poskytovať ďalšie úžitkové funkcie. Vysvetlime si vzťah medzi natívnymi mincami a protokolmi.
Prečo protokol potrebuje mince?
Každá otvorená verejná sieť musí byť schopná ekonomicky motivovať ľudí, aby poskytovali bezpečnosť a decentralizáciu. Mince sa používajú na odmeňovanie ľudí, ktorí vykonávajú služby, ktoré sú v súlade so záujmami protokolu. To je hlavný účel mincí.
Z hľadiska protokolu je základný princíp nasledovný: Vykonajte prácu, ktorú potrebujem, a dostanete odo mňa spravodlivú odmenu. Jednotlivé protokoly sa od seba líšia v rôznych detailoch.
Ťažiari PoW musia nakupovať drahý hardvér ASIC a pravidelne platiť náklady za spotrebovanú elektrickú energiu. Mince BTC slúžia ako kompenzácia týchto nákladov. Ťažiari predávajú mince BTC a môžu pokračovať v podnikaní. Očakávajú zisk. Je to podobný princíp ako u ťažiarov zlata. Predávajú vyťažené zlato, aby pokryli náklady na mzdy zamestnancov a ťažobné zariadenia.
Ťažiari zabezpečujú bezpečnosť a decentralizáciu protokolu Bitcoin. Na zabezpečenie je potrebná vysoká rýchlosť hashovania. Otvorenosť, t. j. možnosť, aby sa každý mohol kedykoľvek zapojiť do ťažobného procesu (a získať odmenu), je potrebná na decentralizáciu.
Mechanizmus odmeňovania funguje v prípade Cardano inak. Účastníci konsenzu si musia kúpiť mince ADA. Nemusia si kupovať hardvér ASIC a platiť náklady na energiu. Mince ADA predstavujú vlastníctvo siete Cardano. V závislosti od množstva mincí ADA, ktoré daný držiteľ vlastní, je každý držiteľ v podstate pomerným vlastníkom siete Cardano.
Mince ADA sú potrebné na výrobu blokov. Držitelia ADA môžu sami prevádzkovať pool (pool produkuje bloky) alebo delegovať mince na akýkoľvek existujúci pool v sieti. Za túto činnosť majú držitelia ADA nárok na odmenu v minciach ADA (staking reward).
Držitelia ADA zabezpečujú bezpečnosť a decentralizáciu siete. Teda rovnaké veci ako v prípade Bitcoinu. Musia držať mince ADA, ktoré sú vzácnym zdrojom (s obmedzenou maximálnou ponukou). Tým sa zabezpečí, že trhová hodnota nebude nulová. Každý držiteľ ADA decentralizuje Cardano podobne ako baníci Bitcoin.
Odmeny za stávkovanie sú priamou ekonomickou motiváciou na držbu mincí ADA. Na rozdiel od mincí BTC majú mince ADA peňažný tok.
Čím vyšší je počet ťažiarov alebo stakerov, tým je protokol decentralizovanejší. Je však potrebné spomenúť, že hash rate aj mince sa môžu koncentrovať v rukách bohatých subjektov.
Protokoly používajú mince na odmeny. Okrem toho môžu mať natívne mince aj iný (sekundárny) účel existencie. Miera môže byť veľmi široká a ľudia ju vnímajú subjektívne.
Mince sa môžu používať ako úložisko hodnoty, peniaze, tokeny správy, úžitkové tokeny (poplatky za používanie siete), drahý zdroj na decentralizáciu siete atď.
Trhová hodnota mincí by mala byť vysoká, pretože ich hodnota priamo súvisí s obranou proti 51 % útoku na sieť. Protokol však nemôže ovplyvniť trhovú hodnotu a musí sa spoliehať na správanie ľudí, ktorí ovplyvňujú ponuku a dopyt po minciach.
Je dôležité si uvedomiť, že ľudia vnímajú a používajú mince na iný účel, ako ich používa protokol. Práve ľudia rozhodujú o tom, či niektoré mince budú mať hodnotu alebo nie. Okrem toho sú to len ľudia, ktorí rozhodujú o spôsobe použitia mincí.
Mince sú len čísla zapísané v účtovnej knihe. Ak na chvíľu zabudnete na existenciu protokolu, zistíte, že s mincami nemôžete robiť nič iné, ako ich držať. Mince sa bez protokolu nedajú použiť. Bez transakcií nie je možné mince ani získať.
Mince dostávajú užitočnosť vďaka protokolu.
Možnosti a vlastnosti protokolu určujú, ako a na čo sa dajú mince použiť. Inými slovami, mince potrebujú protokol, aby mohli existovať.
Prečo mince potrebujú protokol?
Užitočnosť samotných mincí je veľmi obmedzená. V extrémnom prípade je užitočnosť obmedzená len na HODL mince, t. j. vieru ľudí, že trhová hodnota mincí sa časom zachová, alebo dokonca zvýši.
Protokoly zvyšujú užitočnosť mincí.
Základnou užitočnosťou, ktorú používatelia potrebujú na získanie mincí a ich prípadné odoslanie niekomu inému, je možnosť vytvoriť a odoslať transakciu.
Je zrejmé, že čím vyššia je kvalita transakčnej siete (hovoríme najmä o škálovateľnosti), tým užitočnejšia bude pre používateľov. Inými slovami, tým užitočnejšie budú mince.
Možnosť posielať mince rýchlo, lacno a medzi veľkým počtom používateľov zvyšuje tzv. sieťový efekt protokolu. Čím viac používateľov môže protokol používať, tým vyššia bude jeho finančná a spoločenská hodnota.
Primárnym účelom mincí je z hľadiska protokolov možnosť odmeňovať účastníkov. Mince však budú (skôr či neskôr) odrážať užitočnosť, ktorú protokol poskytuje. Hodnota mincí bude odrazom veľkosti sieťového efektu.
Sieťový efekt môže byť priamy a nepriamy.
Presvedčenia ľudí, napríklad náboženstvo, sa považujú za nepriamy sieťový efekt. Ľudia sa nemusia navzájom veľmi ovplyvňovať. Napriek tomu môže mať dané náboženstvo značný spoločenský význam. V kontexte kryptomien možno rozprávanie HODL považovať za nepriamy sieťový efekt.
Komunikácia HODLovcov prebieha na sociálnych sieťach (moderné cirkvi), ale nie až tak prostredníctvom samotného protokolu.
Priamy sieťový efekt je založený na schopnosti používateľov navzájom ekonomicky komunikovať. Bankový systém a sociálne siete sú príkladmi priameho sieťového efektu zo sveta internetu.
Dobre škálovateľný protokol má väčšiu šancu získať silný podiel na trhu ako menej škálovateľný protokol. Lepšie škálovateľná sieť je užitočnejšia. Škálovateľnosť nie je nevyhnutne viazaná len na protokol (L1), ale na celý ekosystém (L2s). Škálovateľnosť L2 však vždy do určitej miery závisí od škálovateľnosti L1.
Na obrázku nižšie sú znázornené dva protokoly, ktoré majú rôznu škálovateľnosť. Škálovateľnosť má priamy vplyv na rast sieťového efektu.
Namiesto škálovateľnosti si môžete predstaviť akúkoľvek inú vlastnosť, ktorú môžu používatelia vnímať. Napríklad decentralizáciu, bezpečnosť, DeFi alebo tiež nepriamy sieťový efekt, t. j. vieru v rast trhovej kapitalizácie projektu.
Spoločenský a finančný význam protokolu, t. j. jeho sieťový efekt, je kombináciou rôznych vlastností. Dôležitá je nielen technická stránka, ale aj efekt Lindy, prijatie, partnerstvá atď. Táto téma však nesúvisí so vzájomným vzťahom mincí a protokolov, preto sa ňou nebudeme zaoberať.
Jediným úžitkom protokolu nemusí byť nevyhnutne len transakčná sieť. Cardano je platforma pre inteligentné zmluvy. Užitočnosť protokolu Cardano je vyššia ako napríklad v prípade Bitcoinu, ktorý predstavuje prvú generáciu blockchainu.
Vyššia užitočnosť protokolu Cardano ovplyvňuje užitočnosť a dopyt po natívnych minciach ADA. Prečo? Pretože používatelia môžu s mincami ADA robiť viac vecí.
Na Cardano sa dajú raziť aj iné natívne tokeny. Okrem toho Cardano umožňuje tretím stranám vytvárať a nasadzovať aplikácie. Tieto aplikácie pridávajú ďalšiu užitočnosť nad rámec transakčnej siete.
V sieti Cardano je možné vytvárať NFT alebo si používatelia môžu navzájom posielať tokenizované aktíva, napríklad doláre. Okrem toho je možné vytvárať rôzne aplikácie, ktoré môžu replikovať finančné služby. Napríklad burzy alebo protokoly na poskytovanie pôžičiek.
Držitelia ADA môžu držať (a vsádzať) mince, ale môžu robiť aj mnoho iných vecí. Ak sú nástroje protokolu pre niekoho užitočné, aj mince sú užitočnejšie. Užitočnosť protokolu zvyšuje jeho sieťový efekt a dopyt po minciach.
Vlastné mince (ADA a BTC) protokolov slúžia ako úžitkové tokeny, t. j. sú potrebné na platenie poplatkov za používanie protokolu. Poplatky predstavujú príjem protokolu.
Ak rastie záujem o používanie siete Cardano, nevyhnutne rastie dopyt po minciach ADA, pretože používatelia musia za používanie platiť mincami ADA.
Mince ADA sú prirodzenou menou v ekosystéme Cardano. S rastúcou užitočnosťou protokolu sa prirodzene zvyšuje aj hodnota mincí ADA.
Je dôležité poznamenať, že používatelia používajú mince prostredníctvom protokolu. Inými slovami, blockchainová peňaženka komunikuje s protokolom. Protokol poskytuje minciam užitočnosť.
Ukážme si to na príklade. Mince ADA možno použiť ako zábezpeku.
Algoritmický overcollateralizovaný stablecoin Djed je jedným z príkladov použitia ADA ako kolaterálu. Mince ADA sa používajú ako drahý digitálny zdroj na razbu stablecoinov Djed. Protokol Djed sa snaží stabilizovať hodnotu tokenov DJED tak, aby zodpovedala hodnote USD.
Všimnite si, že dopyt po DJED zvyšuje počet uzamknutých mincí ADA v protokole Djed. Protokol Djed je nástroj, ktorý zvyšuje dopyt po minciach ADA.
Používatelia môžu používať stablecoin DJED, ktorý zvyšuje užitočnosť ekosystému (finančná stabilita je užitočná v decentralizovanom svete), a teda aj užitočnosť protokolu Cardano.
Som presvedčený, že medzi užitočnosťou a hodnotou existuje pozitívna korelácia. Čo je užitočnejšie, je prirodzene hodnotnejšie.
Ľudia sa rozhodujú, čo je pre nich užitočné a čo chcú používať. Už samotné uchovávanie mincí v peňaženke môže byť užitočné. Ak je však okrem držania mincí možné ich aj používať, je to ďalšia užitočnosť, ktorá zvyšuje hodnotu.
Protokoly (L1) nemusia byť nevyhnutne tie, ktoré poskytujú minciam dodatočný úžitok. Mince sa môžu používať v druhých vrstvách (L2), v DeFi alebo dokonca v centralizovaných službách. Držanie natívnych mincí na centralizovanej burze možno považovať za úžitok (špekulácia na rast hodnoty).
Posielanie BTC cez PayPal možno tiež považovať za utilitu (hoci nie je v súlade s princípmi decentralizácie a self-custody).
Kryptografický priemysel sa dostáva do štádia, keď je dokonca možné používať mince alebo razené tokeny jedného protokolu v inom protokole. Napríklad je možné používať mince BTC v ekosystémoch Ethereum a Cardano.
Užitočnosť mincí BTC je možné zvýšiť prostredníctvom iných blockchainov. Zamyslite sa sami, či veľký počet mincí BTC uzamknutých v ekosystéme Cardano môže ovplyvniť trhovú hodnotu mincí ADA.
Záver
V článku som sa zameral len na priamy vzťah medzi protokolom a mincami. Táto téma je však zložitejšia a má viac nuáns. Uvediem príklad. Vnímajú ľudia decentralizáciu ako užitočnosť? Hoci je decentralizácia kľúčovou vlastnosťou odvetvia blockchainu, ľudia túto vlastnosť pri používaní protokolu nevnímajú. To, čo vnímajú, je škálovateľnosť. Je teda decentralizácia dôležitá? Z môjho pohľadu áno, pretože centralizácia postupne vedie k zneužívaniu moci. Moc môže byť zneužitá tímom, dominantnými prevádzkovateľmi poolov alebo dominantnými baníkmi (stakermi). Toto potenciálne riziko sa však nemusí nikdy naplniť. Pokračovanie tejto úvahy by bolo na ďalší článok.
Je dôležité pochopiť, že blockchain bez natívnych mincí nemôže byť decentralizovaný, pretože ak nie je z čoho odmeňovať účastníkov, musí existovať nejaká centralizovaná forma riadenia. Protokoly svojimi vlastnosťami a schopnosťami priamo ovplyvňujú užitočnosť mincí. Užitočnejšie majú potenciál byť hodnotnejšie. Držanie aj používanie mincí môže byť pre používateľov hodnotné. Viac možností pre používateľa logicky zvyšuje hodnotu.
Pôvodný článok: Understanding The Relationship Between Coins And The Protocol | Cardano Explorer (cexplorer.io)
1 post - 1 participant