Pochopenie digitálneho nedostatku
Prostredníctvom ťažby bude protokolom Bitcoin uvoľnených do obehu len 21 miliónov mincí BTC. Mince BTC sú digitálne vzácne. Táto vlastnosť však nie je jedinečná pre Bitcoin. Vytvorenie digitálneho nedostatku je ľahko kopírovateľný koncept. Prostredníctvom stakingu Cardano uvoľní do obehu len 45B mincí ADA. Aj mince ADA sú digitálne vzácne. A čo tokeny a NFT? V tomto článku vysvetlíme, čo je digitálna vzácnosť a od čoho závisí.
Čo je digitálna vzácnosť?
Digitálna vzácnosť sa vzťahuje na overiteľné a vynútené obmedzenie ponuky digitálneho aktíva pomocou technológie blockchain, ktorá sa opiera o distribuovaný softvér a decentralizáciu. Tým sa zabezpečuje, že aktívum nemožno replikovať ani falšovať, čím sa zachováva jeho hodnota a jedinečnosť.
Digitálny nedostatok možno prirovnať k forme menovej politiky, pretože blockchain kontroluje ponuku natívnych mincí.
Na rozdiel od tradičnej menovej politiky, ktorú riadia centrálne banky, sa však digitálna vzácnosť riadi decentralizovanými protokolmi a nemenným kódom v blockchaine. To znamená, že ponuka digitálnych mien nepodlieha rozhodnutiu žiadneho orgánu alebo inštitúcie.
Projektový tím definoval pravidlá menovej politiky a zapísal ich do zdrojového kódu. Zo zdrojového kódu je vytvorený klient, ktorého môže obsluhovať každý, kto má o projekt záujem. Teda každý, kto má záujem, aby sa pravidlá nemenili.
Pravidlá môžu definovať maximálny počet mincí, ktoré budú uvoľnené do obehu, podmienky uvoľnenia a ďalšie podrobnosti. Tímy môžu rozhodnúť, či bude počet mincí obmedzený (ako v prípade Cardano a Bitcoin) alebo či bude zavedená nekonečná inflácia (Ethereum). Môže sa zaviesť spaľovanie mincí, takže počet mincí sa môže časom znížiť. Dokonca je možné skombinovať niekoľko pravidiel, napríklad mať nekonečnú infláciu, ale páliť poplatky. V takom prípade môže byť ťažké predpovedať, aká bude ponuka v nasledujúcich rokoch.
Digitálna vzácnosť nie je vlastnosť, ktorú môžu mať len mince s natívnym protokolom (ADA, BTC atď.), ale vzťahuje sa aj na tokeny a nefinancovateľné tokeny (NFT).
Digitálnu vzácnosť môžu vykazovať aj tokeny, ktoré sa razia na blockchaine. Vzácnosť týchto tokenov je vynútená protokolom blockchainu a pravidlami definovanými v inteligentných zmluvách (alebo mincovacích skriptov), ktoré sa používajú na razenie tokenov.
Natívne aktíva Cardano sú vybavené jedinečnými identifikátormi, ako je napríklad ID politiky, ktoré zabezpečuje, že každý token je rozlíšiteľný a nedá sa duplikovať. ID politiky je trvalo pripojené k aktívu a skript politiky definuje charakteristiky, ako napríklad kto môže raziť tokeny a kedy sa tieto akcie môžu vykonávať. Vytvára sa tak systém, v ktorom je možné kontrolovať a overovať ponuku tokenov, čo prispieva k ich vzácnosti.
Okrem toho NFT na blockchainoch nanovo definujú digitálnu vzácnosť tým, že sú overiteľne jedinečné a vzácne. Keď sa NFT razí, často sa tak deje v obmedzenom množstve a táto vzácnosť je počas procesu razenia výslovne uvedená. Históriu NFT možno overiť a nemožno ju duplikovať, čo zvyšuje jej hodnotu.
Čím sa NFT líši od bežného obrázku na internete?
Obrázok uložený v počítači alebo zdieľaný cez internet sa môže kopírovať viackrát bez straty vernosti, čo vedie k neobmedzenej ponuke.
V takom prípade nie je možné jednoznačne povedať, ktorý obrázok je originál (ten, ktorý autor vytvoril ako prvý) a ktoré sú len kópie. Bez tretej strany, ktorá dohliada na autorské práva, nie je možné jednoducho určiť vlastníka obrázku (majiteľa autorských práv) na internete, pretože vlastníkom môže byť ktokoľvek, kto ho má v súčasnosti uložený vo svojom počítači.
To sa zásadne líši od digitálnych aktív založených na blockchaine, ktoré nemožno duplikovať vďaka kryptografickým princípom a sieťovému konsenzu, ktoré sú základom technológie blockchain.
Každé digitálne aktívum na blockchaine je jedinečné a nedá sa replikovať, čím sa vytvára digitálny nedostatok podobný nedostatku fyzického tovaru.
Z hľadiska kontroly pravidiel je dôležité rozlišovať medzi natívnymi mincami a tokeny. V prípade natívnych mincí pravidlá kontroluje tím spolu s tými členmi komunity, ktorí spúšťajú klienta na svojom počítači. Zmena pravidiel je komplikovaná a vyžaduje si súhlas väčšiny.
V prípade tokenov (vrátane NFT) pravidlá definuje (a často kontroluje) subjekt, ktorý tokeny razí. Blockchain môže chrániť tokeny pred vytváraním duplikátov a falzifikátov, ale ich razenie a pálenie môže zostať pod kontrolou jednej osoby alebo tímu.
Od čoho závisí digitálny nedostatok?
Existencia digitálne vzácnych mincí závisí od mnohých faktorov. Schopnosť vytvárať a udržiavať digitálnu vzácnosť nie je možná bez internetu, počítačov a elektriny. Existencia digitálne vzácnych mincí a tokenov priamo závisí od iných technológií a zdrojov. Digitálne vzácne mince, ktorých existenciu možno zaručiť navždy, nie je možné vytvoriť.
Existencia mincí a tokenov je založená na kryptografii. Udržiavanie digitálnych mincí v peňaženke (tzv. self-custody) a možnosť ich míňania si vyžaduje schopnosť udržať kryptografické tajomstvo (passphrase). Aj keď mince držíte na centralizovanej burze, niekto iný musí vytvoriť peňaženku, vygenerovať prístupovú frázu a držať mince za vás.
Hoci hovoríme o digitálnom nedostatku mincí, v podstate hovoríme o zázname v distribuovanej databáze (blockchain, účtovná kniha) a o možnosti vytvoriť nový záznam. Mince sú len čísla spojené s adresami blockchainu.
Schopnosť blockchainu zabrániť tomu, aby niekto vytvoril nové mince zo vzduchu (zmena menovej politiky projektu), je založená na schopnosti zabrániť vytvoreniu neplatného záznamu v účtovnej knihe (neplatnej transakcie). Ako uvidíte ďalej, ďalšou ochranou je nemožnosť vynútiť si zmenu zdrojového kódu bez súhlasu väčšiny.
Z uvedeného vyplýva jedna podstatná vlastnosť digitálnej vzácnosti.
Digitálna vzácnosť závisí od možnosti overiť počet mincí v obehu. Toto overenie umožňuje transparentná a nemenná účtovná kniha blockchainu, ktorá zaznamenáva všetky transakcie a vznik nových mincí. Ktokoľvek môže skontrolovať blockchain a potvrdiť celkovú ponuku a obeh mincí v danom čase. Práve táto transparentnosť a overiteľnosť robia digitálne aktíva vzácnymi a odlišujú ich od ľahko replikovateľných digitálnych súborov, ako sú napríklad obrázky.
Vzácnosť digitálnych mincí ADA (a všetkých ostatných tokenov) závisí od schopnosti protokolu Cardano raziť nové bloky v pravidelných intervaloch, t. j. od konsenzu siete. To si vyžaduje, aby si ľudia (hlavne výrobcovia blokov) nainštalovali klientov na svoje počítače a platili náklady za internet, elektrinu atď.
Digitálna vzácnosť mincí ADA teda závisí od dlhodobej ekonomickej udržateľnosti protokolu (rozpočet na bezpečnosť) a schopnosti odolať vonkajším (hackeri, vlády atď.) a vnútorným (tímy, výrobcovia blokov atď.) útokom.
Fenomén bezpečnostného rozpočtu je príliš široký na to, aby sme sa ním zaoberali v tomto článku. Je však mimoriadne dôležitý, pretože ľudia očakávajú, že digitálne vzácne mince budú existovať niekoľko desaťročí a že pravidlá sa nebudú meniť. Existencia mincí je podmienená mnohými vonkajšími faktormi a nemennosť pravidiel je len predpoklad založený na decentralizácii a spoločenskej zmluve medzi aktérmi (ktorí môžu mať rôzne preferencie a záujmy).
Aký je rozdiel medzi digitálnou vzácnosťou mincí ADA a BTC? V oboch prípadoch ide len o čísla. To, čo sa zásadne líši, nie sú mince, ale všetko, čo súvisí s protokolmi Cardano a Bitcoin. Projekty sa líšia decentralizáciou, škálovateľnosťou, bezpečnosťou a mnohými ďalšími vlastnosťami. Ako majiteľ mince vnímate rozdiel v zúčtovaní transakcií, v poplatkoch a v možnosti vzájomnej výmeny tokenov alebo v používaní DeFi.
Používatelia komunikujú s protokolom, ak chcú mince používať. Kvalitu mincí (viditeľný rozdiel) môžu používatelia vnímať najmä prostredníctvom užitočnosti protokolu, a nie prostredníctvom vlastností čísla v účtovnej knihe. Rozdiely môžu byť subjektívne a objektívne. Objektívne môže Cardano prenášať digitálne aktíva (mince) rýchlejšie a lacnejšie ako Bitcoin. Subjektívne však môžu používatelia vnímať Bitcoin ako bezpečnejší protokol vďaka konsenzu PoW.
Diskusia o vlastnostiach protokolov (sieťových konsenzov) presahuje rámec tohto článku. Je však dôležité vedieť, že vlastnosti protokolu ovplyvňujú vnímanie mincí.
Sieťové protokoly sú len softvér, ktorý vždy udržiavajú tímy. Aký je teda vzťah medzi tímami a držiteľmi digitálnych aktív? Je to druh spoločenskej zmluvy.
Sociálna zmluva označuje nepísanú dohodu alebo súbor očakávaní, ktoré existujú medzi komunitou držiteľov mincí a vývojovým tímom stojacim za projektom kryptomeny. Zahŕňa vzájomné porozumenie a dôveru, že tím bude konať v najlepšom záujme komunity. Na oplátku sa očakáva, že komunita bude projekt podporovať prostredníctvom investícií, propagácie a účasti.
Táto spoločenská zmluva často nie je formálnou zmluvou, ale skôr kolektívnou vierou v princípy, ciele a riadenie kryptomeny.
Na rozdiel od Bitcoinu sa projekt Cardano usiluje o formalizovanú formu riadenia. Cieľom je jasne definovať štruktúru riadenia, práva a povinnosti tímu, možnosť rozhodovať o zmenách v riadení, kto má byť členom tímu atď.
Spoločenská zmluva zahŕňa očakávania, ako sú transparentnosť, integrita, spravodlivosť, schopnosť reagovať atď.
Je dôležité si uvedomiť, že zdrojový kód (softvér) sa neustále mení. Ten, kto môže meniť kód, ale hlavne zabezpečiť, aby sa klient (obsahujúci zmeny) stal dominantným v sieti, má obrovskú moc nad projektom (teda aj nad digitálnym nedostatkom).
Okrem tímu sú dôležitými aktérmi aj dôležité zainteresované strany (stakeri, baníci) a výrobcovia blokov (prevádzkovatelia poolov, validátori atď.).
Ktokoľvek na svete môže teoreticky forknúť zdrojový kód a vytvoriť alternatívneho klienta (potenciálne s inými pravidlami). Oveľa ťažšie je presvedčiť ľudí, aby si túto verziu nainštalovali na svoje počítače.
Tím nemôže svojvoľne meniť pravidlá bez toho, aby získal súhlas väčšiny komunity. Uzly výrobcov blokov a veľké zainteresované strany sú obzvlášť dôležité, pretože rozhodujú o najdlhšom reťazci. Cardano a Bitcoin používajú Nakamotov konsenzus, takže najdlhší reťazec je ten správny. Vytvorenie najdlhšieho reťazca si vyžaduje mať najviac zdrojov (mince ADA, hash rate).
Spoločenská zmluva v podstate odráža kultúru komunity a hodnoty, ktorými sa projekt riadi. Zohráva kľúčovú úlohu pri dlhodobej životaschopnosti a raste kryptomeny, pretože priamo ovplyvňuje úroveň zapojenia a podpory komunity. Digitálna vzácnosť mincí tiež do veľkej miery závisí od decentralizácie a riadenia projektu.
Ako vidíte, digitálna vzácnosť je vlastnosť závislá od mnohých faktorov. Blockchainové siete sú veľmi robustné a odolné voči zmenám. Stále je to len technológia so všetkými dobrými aj zlými vlastnosťami, ktoré k nej patria.
Digitálny nedostatok nie je zárukou dopytu
Digitálny nedostatok je ovplyvnený dopytom podobne ako tradičné vzácne zdroje. Keď je po digitálnom aktíve vysoký dopyt, ale jeho ponuka je obmedzená, jeho hodnota má tendenciu rásť. Vychádza to z ekonomického princípu vzácnosti, ktorý hovorí, že čím vzácnejší alebo ťažšie získateľný je produkt, tým je cennejší.
Ak je určitá kryptomena veľmi žiadaná, ale jej celková ponuka je obmedzená, cena kryptomeny bude pravdepodobne rásť, pretože o jej získanie bude súťažiť viac ľudí. Vnímaná hodnota digitálneho aktíva sa totiž zvyšuje v dôsledku jeho vzácnosti a vysokého dopytu po ňom.
Obmedzený počet mincí však nemusí byť nevyhnutne dôvodom zvyšujúceho sa dopytu. O to viac, keď je vzácnosť digitálnych mincí ľahko replikovateľná. Existujú tisíce kryptomien s rôznymi charakteristikami. Ľudia môžu mať pri výbere kryptomeny rôzne preferencie a záujmy.
Hoci maximálna ponuka mincí je pevne stanovená a menová politika (postupne sa znižujúce množstvo mincí uvoľňovaných do obehu) je nemenná, dopyt je veľmi volatilný.
Dopyt môže kolísať v dôsledku trendov, podmienok na finančnom trhu, inovácií, rastúceho prijatia, dôležitých partnerstiev, používania v reálnom svete, špekulácií, očakávaní, vysokej konkurencie medzi projektmi, súperenia medzi komunitami atď.
Je digitálny nedostatok sám o sebe užitočný?
Toto je veľmi zložitá otázka a môže závisieť od toho, čo sa dá s mincami alebo tokeny robiť a koľko ľudí bude daný úžitok využívať. Táto téma sa dotýka centrálnych bánk, peňazí, ochrany autorských práv, autenticity, súkromia, spravodlivosti, transparentnosti, inkluzívnosti a prístupu k finančným službám. Potenciál je obrovský, ale využitie je stále nízke.
Ak sa čoraz viac ľudí presvedčí, že digitálne mince môžu mať hodnotu, ich hodnota sa zvýši, pretože sa zvýši dopyt. Platí to však aj naopak. Keď sa prijatie (dopyt) zníži, trhová hodnota mincí sa zníži.
Mince vo forme peňazí alebo uchovávania hodnoty budú užitočné len vtedy, ak ich hodnota bude v priebehu času stabilná alebo mierne stúpajúca. Stabilita je teda podmienená trvalým dopytom.
Je dôležité spomenúť, že napriek veľkému potenciálu digitálneho nedostatku je širšie využitie závislé od technologickej vyspelosti blockchainových projektov. Z môjho pohľadu je digitálna vzácnosť závislá od ďalších utilít, ako je rýchle overovanie, rýchly prenos, jednoduchá inštalácia peňaženiek a ochrana pred stratou mincí a tokenov. Užitočnosť mincí a tokenov výrazne rastie s programovateľnosťou (smart contracts). Toto odvetvie je stále v plienkach.
Zvyšujúca sa užitočnosť protokolov a rastúci sieťový efekt sa veľmi pravdepodobne odrazia v dopyte po minciach. Užitočnosť bude rásť s technologickými inováciami.
Pamätajte, že digitálny nedostatok mincí nie je zárukou stability hodnoty. To sa môže v budúcnosti s vyššou mierou adopcie zmeniť.
Záver
Digitálna vzácnosť mincí a tokenov spolu so schopnosťou ľahko overiť vlastníctvo, posielať hodnotu a zabrániť vzniku duplikátov a falzifikátov je technológia, ktorá má potenciál výrazne rozšíriť možnosti internetu.
Internet narušil spoločnosť. Blockchain je prevratná technológia s podobným potenciálom. Úspech tejto technológie závisí od prijatia, presnejšie od schopnosti ľudí naučiť sa používať samoobslužné peňaženky a využívať všetky možné finančné a sociálne aplikácie, ktoré ich budú motivovať k používaniu blockchainu.
V súčasnosti možno povedať, že digitálna vzácnosť je veľkou inováciou, ktorú zatiaľ nedokážeme v spoločnosti naplno využiť (aj keď jej využitie pomaly rastie).
Pôvodný článok: Understanding Digital Scarcity | Cardano Explorer (cexplorer.io)
1 post - 1 participant