Ako sa komunita Cardano vyrovnáva s FUD a neznalosťou?
Cardano čelí vlne strachu, neistoty a pochybností (FUD) z rôznych strán, pričom mnohí sa rozhodli ju prehliadať. Je možné uviesť množstvo príkladov. Portál CoinDesk, ktorý bol donedávna vo vlastníctve spoločnosti Digital Currency Group, si neustále udržiava negatívny postoj voči spoločnosti Cardano. Podobnú skúsenosť má komunita Cardano aj s Cointelegraphom. Analytická spoločnosť K33 vydala dvojstranovú výskumnú správu, v ktorej avizovala predaj ADA. Vo výročnej správe spoločnosti Messari, ktorá načrtáva tézy na rok 2024, sa Solana spomína viac ako 65-krát, zatiaľ čo Cardano nedostalo ani jednu zmienku, pravdepodobne kvôli investícii generálneho riaditeľa Messari do Solany. DeFi Llama manipulovala s údajmi. Napriek tomu, že Cardano treasury drží v dolároch porovnateľné množstvo ADA ako Ethereum Foundation ETH, v zozname nápadne chýba. Cardano sa často vynecháva v mnohých štatistikách, potenciálne preto, že by mohlo byť na vrchole kategórie. Administrátori Crypto Reddit zámerne odstránili článok o Edinburskom indexe decentralizácie. Tether a Circle upustili od razenia svojich stablecoinov krytých USD na Cardano, hoci tieto stablecoiny sú prítomné na viac ako 60 ďalších reťazcoch. Zoznam podobných príkladov by mohol pokračovať. Napriek týmto problémom Cardano naďalej posilňuje, a to najmä vďaka svojej silnej komunite. Ako sa táto komunita vyrovnáva s negatívnymi náladami zo strany vplyvných subjektov? Tomu sa budeme venovať v tomto článku.
Kvalita nemusí korelovať s kapitalizáciou
Kvalita blockchainového projektu sa nemusí nevyhnutne odrážať v jeho trhovej kapitalizácii. Častým omylom, najmä medzi nováčikmi, je stotožňovanie hodnoty projektu s jeho trhovou kapitalizáciou. To môže viesť k rozhodnutiam založeným na krátkodobých cenových nárastoch. V kryptografickom odvetví prevláda myslenie “ak čísla rastú, projekt musí byť dobrý”. Môže to byť spôsobené tým, že mnohí nováčikovia nemajú skúsenosti s tradičným investovaním alebo sú ovplyvnení marketingovými taktikami a motivovanými influencermi.
Počas vývoja kryptomien sa vyskytlo množstvo prípadov, keď boli influenceri odhalení za prijímanie úplatkov za podporu projektov alebo šírenie dezinformácií. Niektorí influenceri otvorene priznávajú prijímanie platieb za propagačné aktivity, zatiaľ čo iní nie. Títo influenceri často dávajú veľkolepé sľuby, napríklad že konkrétny projekt prudko zvýši svoju hodnotu alebo že disponuje vynikajúcou technológiou.
Hoci je takéto správanie neetické, nie je prekvapujúce. Mnohí influenceri sa snažia získať vplyv s konečným cieľom získať odmenu od vývojového tímu projektu.
Správanie kryptografických médií a rôznych ambicióznych analytických tímov to odráža. Dôvod? Kryptosféru poháňa prevažne chamtivosť. Žurnalistika, správy ambicióznych analytických firiem a dokonca aj analytické nástroje sú často plné nekvalitných alebo klamlivých údajov.
Ak má jednotlivec moc ovplyvniť verejnú mienku, má aj schopnosť ovplyvniť trhovú kapitalizáciu projektov. Hoci to niektorým môže priniesť zisk, často to vedie k tomu, že mnohí sú oklamaní a utrpia straty. Najväčšou obeťou v tomto scenári je samotné odvetvie kryptomien. Sektor, ktorý mal podľa predstáv zaviesť decentralizáciu, súkromie, spravodlivosť, transparentnosť a slobodu, sa čoraz viac redukuje na stroj na vytváranie zisku.
Jednotlivcov to často ťahá tam, kde dochádza k prudkému nárastu cien. Vždy je náročné definitívne určiť, či kvalita projektu ľudí nalákala. Či je následné zvýšenie ceny opodstatnené, alebo je to naopak - cenová manipulácia prilákala jednotlivcov, čo viedlo k ďalšiemu zvýšeniu ceny bez ohľadu na kvalitu projektu. Pojem kvality môže byť hmlistý a subjektívny. Zatiaľ čo niektorí jednotlivci uprednostňujú decentralizáciu, iní sa zameriavajú na vzdušné kvapky alebo špekulujú o raste série NFT. Aj keď airdropy nemusia zvýšiť technologickú kvalitu, určite majú podstatný vplyv na rast trhových cien.
Je ťažké dosiahnuť, aby sa odvetvie blockchainu bralo vážne, keď sa zväčša spája s toľkými negatívnymi javmi. Technologický pokrok, decentralizácia a inovácie sa prehliadajú, pretože do popredia sa dostáva chamtivosť, podvody, špekulácie a pochybné trendy.
Každá komunita kryptomien je odlišná. K úspechu vedie množstvo ciest. Niektoré blockchainové projekty môžu dosiahnuť dlhodobý úspech, aj keď ich cesta k nemu zahŕňa manipulácie a úplatky. Technológia nemusí byť vždy hlavným faktorom pri dosahovaní úspechu. Hoci sa to môže zdať nespravodlivé, je to nevyhnutná realita.
V odvetví, v ktorom má osobný zisk často prednosť pred zdanlivo vzdialenými alebo náročnými cieľmi, nie sú takéto prípady prekvapujúce.
Napriek tomu, že komunita Cardano čelí FUD a často je prehliadaná, snaží sa svetu ukázať hodnotu a zásluhy projektu. Poďme sa ponoriť do niekoľkých príkladov.
Ako komunita bojuje za Cardano
Na platforme Reddit venovanej kryptomenám bol príspevok diskutujúci o Edinburgh Decentralization Index odstránený moderátormi, ktorí ako dôvod uviedli brigádničenie. Údajne je v rozpore s pravidlami Redditu zdieľať odkaz na príspevok na platformách ako Telegram alebo Discord a mobilizovať nadšencov blockchainu, aby hlasovali za konkrétny príspevok a zanechali pozitívne komentáre.
Zaujímavé je, že moderátorov to zrejme irituje najmä vtedy, keď sa to týka Cardana, zatiaľ čo v iných prípadoch sa podobné správanie často prehliada alebo dokonca otvorene schvaľuje. Dokonca to možno pozorovať aj vtedy, keď sa tímy snažia pritiahnuť ľudí k predaju tokenov.
V reakcii na to komunita Cardano využila community-note, nový nástroj na platforme X, na nápravu komentárov moderátorov Redditu.
Nástroj community notes sa ukázal ako účinný nástroj na riešenie neobjektívnych tvrdení. Komunita využila tento nástroj v rôznych prípadoch. Napríklad, keď účet X CryptoDep zverejnil správu o najlepších projektoch na základe sociálnej aktivity, zoznam obsahoval 10 projektov. Zatiaľ čo Bitcoin a Ethereum predvídateľne obsadili prvé miesta, zoznam obsahoval aj niekoľko menej známych projektov, ako napríklad Azero, Rune a Woo. Vzhľadom na silnú komunitu Cardana a jeho častý trendový status na X sa zdá nepravdepodobné, že by sa Cardano v zozname nenachádzalo.
Sila komunity Cardano je zrejmá z jej zapojenia do komentárov. Nedávno to potvrdil aj účet Grayscale na X. Grayscale zverejnil tweet so symbolom Bitcoinu (₿), čo podnietilo komunitu Cardano, aby vo svojich komentároch reagovala symbolom Cardano (₳). Tweet získal 3,4 tisíc lajkov a 2,3 tisíc komentárov, z ktorých väčšina obsahovala symbol ₳. Okrem toho mnohé z týchto komentárov obsahujúcich ₳ získali niekoľko stoviek lajkov.
Išlo o improvizovanú iniciatívu komunity. Každý, kto sa aspoň trochu angažuje v komunite Cardano, vie, že jej členovia sú skutoční jednotlivci, a nie boti, ako sa niektorí pokúšali tvrdiť.
Sila komunity Cardano sa prejavila už v roku 2022, keď Vitalik Buterin položil komunite Etherea otázku o ich preferovanom dominantnom reťazci v roku 2035, za predpokladu, že to nebude ETH. V ankete zvíťazilo Cardano.
Zo 600 tisíc hlasujúcich si 250 tisíc ľudí vybralo Cardano.
Cardano sa môže pochváliť značnou a oddanou komunitou priaznivcov a nie je na škodu predpovedať, že by sa mohlo zaradiť medzi tri najlepšie reťazce. Vysoká miera angažovanosti v rámci komunity Cardano by mohla byť reakciou na FUD a ignorovanie zo strany vplyvných subjektov v kryptografickom priemysle.
Existujú však prípady, keď aj silná komunita zaostáva. Z neznámych dôvodov sa spoločnosti Tether a Circle rozhodli, že svoje stablecoiny kryté USD nebudú raziť na Cardano, čo malo negatívny vplyv na ekosystém DeFi. V reakcii na to komunita Cardano preukázala svoju odolnosť financovaním Mehen USDM prostredníctvom projektu Catalyst. Nedávno bol USDM úspešne spustený v mainnete Cardano, čo ukázalo schopnosť komunity riešiť výzvy. Bohužiaľ, nie všetky takéto problémy majú pozitívne riešenie.
Záver
Cardano neustále víťazí v mnohých prieskumoch, aj keď sa to výslovne nespomína. Ak autor ankety zahrnie možnosť “INÝ”, je možné, že zvíťazí “INÝ”, sprevádzaný stovkami komentárov od komunity Cardano. Hoci to niektorí môžu považovať za formu trollingu, vynára sa otázka, ako by sa Cardano mohlo lepšie presadiť. Pokiaľ viem, tím IOG a nadácia Cardano nikdy neplatili influencerom za to, aby sa o projekte vyjadrovali pozitívne. Mali by sa mince Treasury ADA používať na marketing? To je druh rozhodnutia, ktoré je predmetom hlasovania komunity.
Niektorí členovia komunity uvažujú o vytvorení nových nezávislých nástrojov, ktoré by konkurovali platformám, ako je DeFi Llama, so zámerom presne zobrazovať informácie o Cardano. Táto snaha by si však vyžadovala značné množstvo práce a finančných prostriedkov.
Stojí za zmienku, že donedávna v ekosystéme chýbal stablecoin krytý USD a problémy so škálovateľnosťou zostávajú nevyriešené. To sú niektoré z objektívnych výziev, ktoré bránia pokroku Cardana. Správa na reťazci, hoci je kľúčovým aspektom decentralizácie, nemusí byť používateľmi vysoko cenená. Mal tím IOG uprednostniť škálovateľnosť (éra Basho) pred správou (éra Voltaire)? S 1,4 miliardy ADA v rukách komunity by sa mohli rozbehnúť mnohé iniciatívy, ktoré posunú Cardano vpred. Komunita určí priority a bude presadzovať rýchlejšie riešenia škálovateľnosti. Je možné, že so zvýšeným zapojením komunity sa niektoré úlohy budú riešiť súbežnejšie viacerými tímami. To je však v súčasnosti špekulatívne.
Cardano ide vlastnou cestou a vlastným tempom. Komunita efektívne zvláda FUD. To je pravdepodobne najpozitívnejšia správa pre všetkých, pretože projekt s lojálnou a silnou komunitou nemá dôvod zaniknúť.
Pôvodný článok: https://cexplorer.io/article/how-does-the-cardano-community-deal-with-fud-and-ignorance
1 post - 1 participant