Nekupujte príbeh o vysokom TPS
Preč sú časy, keď sa blockchain neškáloval. Moderný blockchain dokáže spracovať obrovské množstvo transakcií za sekundu (TPS). Blockchain, ktorý dobre neškáluje, je stratený a čoskoro zanikne. Sharding a paralelizácia sú tou správnou cestou. Budúcnosť je svetlá. Tento príbeh je čoraz silnejší. Mnohí influenceri vo svojej posadnutosti vysokým TPS prehliadajú decentralizáciu. Zabúda sa tak na podstatu blockchainového odvetvia. Ako skombinovať škálovateľnosť a decentralizáciu? Zamyslime sa nad tým.
Priority vlastníctva
Aby bolo jasné, moderný blockchain musí škálovať lepšie ako prvá generácia blockchainu. Nemá zmysel, aby sieť rozdeľovala používateľov na občanov prvej a druhej triedy kvôli zastaranej technológii.
Všetci používatelia musia mať rovnaké postavenie. Rozdelenie na bohatých a chudobných vytvára v systéme nerovnosť, ktorá bude prekážkou prijatia. Chudobní neprijmú systém, v ktorom majú bohatí výhody.
Ak ekosystém blockchain neposkytne lacný nástup nových používateľov, ako aj rýchle a lacné platby, nemá šancu konkurovať tradičným finančným systémom. Pre služby DeFi a všetky ostatné prípady použitia je zásadná škálovateľnosť.
S vedomím vyššie uvedeného je potrebné vrátiť sa ku koreňom kryptografického priemyslu a uvedomiť si, že kľúčovou vlastnosťou je decentralizácia.
Na decentralizáciu sa často zabúda v snahe dodať na trh sieť s obrovským TPS. Priority pre každý blockchain by mali byť v tomto poradí:
- Bezpečnosť
- Decentralizácia
- Škálovateľnosť
Každý tím vyvažuje tieto vlastnosti inak. To je v poriadku. Jeden tím uprednostňuje decentralizáciu pred škálovateľnosťou. Druhý uprednostňuje škálovateľnosť pred decentralizáciou. Blockchain môže byť vysoko škálovateľný a len mierne decentralizovaný. Stále bude užitočný.
Problémom je, že tímy, ktoré na začiatku zanedbajú alebo podcenia decentralizáciu, ju neskôr nemusia byť schopné zlepšiť.
Decentralizácia aj škálovateľnosť sú vlastnosti, ktoré nie sú statické. Tímy spolu s komunitami (prevádzkovateľmi uzlov) budú pracovať na ich udržiavaní a zlepšovaní.
Ak by sme chceli opísať decentralizáciu a podmienky, ktoré musí daný projekt spĺňať, mohlo by to vyzerať takto:
- Vysoký počet výrobcov blokov.
- Účasť na konsenze musí byť inkluzívna.
- Počiatočná distribúcia mincí musí byť spravodlivá.
- Musí existovať nejaká forma riadenia, ideálne založená na vlastníctve zdrojov (mincí alebo hash rate).
Popíšme si tieto body podrobnejšie.
Komponenty decentralizácie
Keď Satoshi spustil Bitcoin, bol istý čas jediným producentom blokov (minerom) v sieti. Sieť bola na začiatku centralizovaná, ale postupne sa k nej pridávali noví ťažiari. Decentralizácia Bitcoinu postupne rástla.
Hoci má Bitcoin v súčasnosti len 20 výrobcov blokov, každý má možnosť zapojiť sa do ťažby. Je možné kúpiť si hardvér ASIC a delegovať hash rate na jeden z poolov.
Dôležitou zložkou decentralizácie je inkluzívnosť. Ľudia musia mať možnosť podieľať sa na konsenze siete a byť za to odmeňovaní.
Decentralizácia je predovšetkým o zvyšovaní počtu účastníkov. Ide o rozdelenie rozhodovacej právomoci medzi čo najväčší počet ľudí, ktorí majú záujem zúčastniť sa.
Siete s vysokým TPS majú zvyčajne vysoké nároky na výrobcov blokov z hľadiska hardvéru. Často sa to spája s potrebou držať veľký počet mincí. Tím chce, aby sieť mala menší počet výrobcov blokov s kvalitným vybavením.
Exkluzivita je dôsledkom vysokej požiadavky na TPS. Komunikácia medzi menším počtom uzlov je rýchlejšia.
Každý používateľ siete nemôže byť producentom blokov. Napriek tomu by táto možnosť mala byť otvorená a relatívne dostupná. V súčasnosti majú niektoré siete rádovo stovky až tisíce výrobcov blokov. Ak sa v danej sieti používa mechanizmus delegovania, ako napríklad v sieti Cardano, možnosť stať sa delegátorom by mala byť dostupná pre každého. Vstupná bariéra musí byť nízka.
Podstatná je počiatočná distribúcia mincí. Blockchain môže byť v zásade decentralizovaný len vtedy, ak je počiatočná distribúcia mincí spravodlivá. Ak drvivú väčšinu mincí vlastní tím a fondy rizikového kapitálu, potom sa blockchain dá len ťažko považovať za decentralizovaný.
Na obrázku nižšie môžete vidieť počiatočnú distribúciu mincí z Messari.
Decentralizácia spočíva v predpoklade, že používatelia majú kontrolu nad sieťou, resp. cieľom je ich do tohto stavu iterovať. Ak insideri, tímy a fondy rizikového kapitálu vlastnia drvivú väčšinu mincí, kontrolujú sieť.
Jedného dňa môžu mince predať. Existuje možnosť, že sa rozdelenie mincí medzi ľudí zvýši, čo zlepší decentralizáciu. Nemusí sa to však stať.
Ak je sieť úspešná a má potenciál rásť, pre insiderov bude výhodné mince si ponechať a profitovať zo stávkovania.
To je problém mnohých projektov s vysokým TPS, ktoré boli v podstate sponzorované fondmi rizikového kapitálu. Tímy dodali vysoko škálovateľné siete, ale na samom začiatku zanedbali decentralizáciu.
Hoci počet nezávislých producentov blokov môže rásť, čím sa zlepší decentralizácia, sieť bude stále do veľkej miery kontrolovaná insidermi.
Veľryby môžu prevádzkovať uzly producentov blokov, ale môžu tiež delegovať mince nezávislým producentom s možnosťou kedykoľvek delegáciu zmeniť. Teoreticky môžu diktovať podmienky, za ktorých budú delegovať mince vybranému producentovi.
Určite netvrdím, že je to tak vždy. Samozrejme, vysoko škálovateľnú sieť možno vytvoriť aj so spravodlivým počiatočným rozdelením mincí.
Poslednou zložkou decentralizácie, o ktorej budeme hovoriť, je správa. Projekt nemusí mať žiadne formálne riadenie. Tím môže protokol vylepšovať podľa svojej ľubovôle a nemusí brať ohľad na komunitu. V takom prípade mince nehrajú žiadnu úlohu.
Ak však projekt zavádza správu založenú na držbe mincí, počiatočné nespravodlivé rozdelenie mincí je problém. Ak väčšinu mincí drží tím a fond rizikového kapitálu, je zrejmé, kto bude prijímať rozhodnutia.
Často sa hovorí, že siete PoW, ako je Bitcoin, sú najspravodlivejšie, pretože všetky mince sa ťažia (získavajú sa ako odmena). Mince BTC sa nepoužívajú na riadenie. Problémom je, že ťažba PoW je exkluzívna. Rozhodovacia moc sa sústreďuje v rukách podnikateľov, ktorí vlastnia obrovské ťažobné haly. Decentralizácia má klesajúcu tendenciu z hľadiska počtu výrobcov blokov aj ťažby.
Decentralizácia ako prvá
Je ťažké zlepšiť škálovateľnosť dobre decentralizovaného blockchainu (zanedbajme L2). Zlepšenie decentralizácie vysoko škálovateľnej siete môže byť ťažšie.
Ak je v sieti už veľký počet uzlov, sú k dispozícii výpočtové zdroje (CPU, pamäť, úložisko atď.). Ak sa tímu podarí zefektívniť konsenzus, škálovateľnosť sa zvýši. Je možné implementovať sharding alebo určitú formu paralelizácie.
Tím IOG plánuje zlepšiť škálovateľnosť Cardana prostredníctvom vstupných schvaľovateľov. V sieti sa budú vytvárať tri verzie blokov s rôznymi frekvenciami razenia. Bloky budú určitým spôsobom hierarchicky prepojené.
Input Endorsers budú efektívnejšie využívať dostupné výpočtové zdroje v sieti.
Od tímu IOG bolo múdre, že v pláne uprednostnil decentralizáciu pred škálovateľnosťou a správou. Od hard forku Shelley decentralizácia systému rastie. Škálovateľnosť je zatiaľ dostatočná, hoci niekedy sa sieť dostane na hranicu svojej maximálnej priepustnosti.
V krátkodobom horizonte sa to však dá do určitej miery vyriešiť zvýšením veľkosti bloku. Aplikácie Plutus V2 sú efektívnejšie ako aplikácie Plutus V1.
Keďže tím od začiatku plánoval dať moc do rúk držiteľov ADA, počiatočné rozdelenie mincí muselo byť spravodlivé.
Tímy, ktoré vybudovali sieť s vysokým TPS, majú pred sebou ťažkú úlohu, ak plánujú sieť viac decentralizovať. Tieto siete majú zvyčajne veľké bloky (napríklad až 128 MB) alebo veľmi nízky čas blokovania. To si vyžaduje uzly s vyšším výpočtovým výkonom.
Sieť má dostatok výpočtových zdrojov na viacerých uzloch, takže nemusí nevyhnutne potrebovať ďalšie uzly. Pridávanie nových uzlov do siete s cieľom zvýšiť decentralizáciu môže zvýšiť zložitosť komunikácie, čo môže byť pre konkrétny konsenzus nežiaduce.
Môže byť ťažké upraviť konsenzus tak, aby bolo možné zvýšiť decentralizáciu, napríklad tým, že sa do konsenzu bude môcť zapojiť lacnejší (menej výkonný) uzol. Dovolím si tvrdiť, že tímy touto cestou nepôjdu.
Cestou je skôr náhodné vylosovanie menšej skupiny uzlov (z celkového počtu uzlov), ktoré sa budú v danom čase podieľať na tvorbe blokov, alebo nejaká forma paralelizácie (viac skupín zodpovedných za určitú časť konsenzu).
Systém delegovania je formou rozdelenia rozhodovacej právomoci a je relevantnou cestou pre siete s vysokým TPS. Hoci bude menej výrobcov blokov, počet tvorcov blokov môže byť vysoký. Decentralizácia môže byť pevná.
Vždy však závisí od spravodlivého počiatočného rozdelenia mincí. To je nevyhnutný základ pre vysokú decentralizáciu. Ak insideri na konci býčieho trhu predajú veľký počet mincí, ľudia ich zvyčajne predajú tiež, takže decentralizácia nerastie. Ak VC fondy začnú nakupovať mince na konci medvedieho trhu, spôsobí to hype, ktorý môže viesť k rastu decentralizácie. Stále však môže platiť, že väčšinu mincí držia veľryby a VC fondy. Tieto cykly môžu mať tendenciu sa opakovať, takže snaha o väčšiu decentralizáciu môže byť navždy zmarená.
Z hľadiska imidžu projektu je atraktívnejšie a dôveryhodnejšie byť decentralizovaný čo najskôr a postupne zlepšovať škálovateľnosť, a nie v opačnom poradí.
Záver
O tom, prečo je decentralizácia dôležitá, už bolo napísaných mnoho textov. Ak prijmeme siete s vysokým TPS, ktoré však nie sú decentralizované (a bez riadenia), vytvoríme podobný stav ako PayPal a banky. Jediný rozdiel je v tom, že namiesto jedného generálneho riaditeľa bude existovať väčšia skupina “generálnych riaditeľov” (veľrýb). Takýto systém môže byť dobrou FinTech spoločnosťou, ale nie blockchainom, ako si ho predstavoval Satoshi.
Škálovateľnosť je vlastnosť, ktorú môžu používatelia vnímať pri interakcii s protokolom. Je príjemné používať siete s lacnými a rýchlymi transakciami. Používatelia to majú radi. Decentralizácia je ťažko merateľná a používatelia s ňou nemajú šancu prísť do priameho kontaktu pri zadávaní transakcií alebo používaní DeFi. Preto majú tendenciu ju prehliadať. To môže byť z dlhodobého hľadiska problém, ak chceme, aby ľudia vlastnili infraštruktúru, na ktorej sa vytvárajú nové peniaze alebo nové bankové systémy. Výberom siete, ktorú ľudia používajú, a mincí, ktoré vlastnia, rozhodujú o tom, či bude naša budúcnosť decentralizovaná, alebo zostane centralizovaná.
Túžba po zisku môže zničiť decentralizáciu. To sa už deje a uvidíme to v ďalšom býčom období. Ľudia radi ignorujú problémy s decentralizáciou, ak čísla rastú. Decentralizované siete budú existovať len pre fanúšikov, alebo nakoniec zvíťazia a porazia všetky VC projekty. Verme vo víťazstvo decentralizácie.
Ako bolo spomenuté v úvode, škálovateľnosť je nevyhnutnosťou, ale nie za cenu obetovania decentralizácie.
Pôvodný článok: Do Not Buy The High TPS Narrative | Cardano Explorer (cexplorer.io)
1 post - 1 participant