Quantcast
Channel: Translations - Cardano Forum
Viewing all articles
Browse latest Browse all 288

🇸🇰 Pochopenie krypto komunít

$
0
0

Pochopenie krypto komunít

Hovorí sa, že blockchain je budovaný zdola, ľuďmi pre ľudí. Možno ho vnímať ako sociálny experiment. Byť fanúšikom alebo používateľom projektu blockchain je voľba. Úspech každého verejného blockchainu závisí z dlhodobého hľadiska od komunity. Cardano má veľkú a lojálnu komunitu. Ak bude naďalej rásť, jediným možným výsledkom je úspech. Rast však nie je automaticky zaručený a musia naň existovať dôvody. Medzi komunitou a blockchainom existujú väzby a závislosti.

Prečo sa ľudia stávajú fanúšikmi blockchainu?

Existujú rôzne dôvody, prečo sa ľudia stávajú fanúšikmi určitého projektu. Niektorým stačí jeden dôvod, ale môže to byť aj kombinácia viacerých dôvodov.

Mnoho ľudí vníma kryptomeny ako novú a potenciálne transformačnú technológiu. Sú nadšení potenciálom blockchainu (a DeFi) zmeniť finančný svet.

Keď sa začali objavovať prvé sociálne siete, ľudia sa pýtali, prečo by ich mali používať, keď sa môžu stretávať s priateľmi tvárou v tvár. Napriek tomu niektorí prví používatelia videli v sociálnych sieťach potenciál, a preto ich používali. Zistili, že môžu komunikovať s ľuďmi z celého sveta na diaľku.

Medzi sociálnymi sieťami a projektom blockchain možno pozorovať určité podobnosti. Ľudia sa združujú okolo konkrétneho protokolu, ktorý im umožňuje komunikovať. Ľudia si môžu vybrať jednu alebo viacero sociálnych sietí podľa svojich želaní a potrieb. Je to veľmi podobné projektom blockchain.

Sieťový efekt postupne rastie. Zo stoviek a tisícov používateľov, ktorí prijali protokol ako prví, môžu byť postupne stovky miliónov používateľov. Úspech rastie s počtom používateľov. Projekty blockchain majú tendenciu sledovať rovnakú trajektóriu ako sociálne siete.

Na obrázku nižšie môžete vidieť rast počtu používateľov v priebehu času pre niekoľko sociálnych sietí. Všimnite si, že ich je viac ako tucet. Najstaršia sieť, MySpace, zanikla a nahradili ju iné.

Veľmi podobné grafy môžeme nájsť aj pre blockchainové projekty. Na obrázku nižšie môžete vidieť dva najstaršie projekty Bitcoin a Ethereum. Kryptografický priemysel je stále veľmi mladý, takže bohužiaľ neexistuje veľa dobrých štatistík a porovnaní.

Ďalšími dôvodmi na prijatie blockchainového projektu môžu byť ideológia, obdiv k technológii, dostupnosť finančnej infraštruktúry, vyššia miera súkromia a bezpečnosti, členstvo v komunite, finančné príležitosti a investície atď.

Niektorí ľudia veria, že decentralizácia môže narušiť centrálne banky, bankové služby alebo dokonca štáty a že kryptomeny môžu nahradiť fiat meny. Niektorí ľudia DeFi milujú a považujú ju za budúcnosť bankovníctva. Niektorí ľudia si vyberajú konkrétny projekt kvôli jeho technológii a tímu. Veľká časť ľudí, ktorí držia kryptomeny, môžu byť len investori alebo špekulanti. Ľudia z chudobných regiónov využívajú služby na blockchaine, pretože to môže byť jediná dostupná alebo spravodlivá možnosť. Nezabúdajme na sektor NFT, herný priemysel a ďalšie rozvíjajúce sa odvetvia.

To všetko sú relevantné dôvody, prečo sa stať fanúšikom alebo používateľom (väčšinou oboje) konkrétneho blockchainového projektu. Samozrejme, ľudia nie sú nútení vybrať si jeden projekt. Tak ako môžu používať viacero sociálnych služieb, napríklad Twitter na sledovanie správ a YouTube na sledovanie videí, môžu používať viacero blockchainových sietí.

Interoperabilita bude spájať blockchainy. Tak ako je možné vložiť odkaz z Twitteru (predtým X) na komentáre na Facebooku, bude možné použiť viacero blockchainov na jednu operáciu.

Časom môžu ľudia prehodnotiť dôvody. Niektoré súčasné predpoklady sa môžu potvrdiť a stať sa pravdepodobnejšími, zatiaľ čo iné sa môžu ukázať ako neplatné. Môžu sa objaviť nové naratívy a spôsoby využitia blockchainu. Kryptografický priemysel je stále vo fáze skorých osvojiteľov. Je preto ťažké predpovedať, ktoré spôsoby použitia a trendy získajú najväčšiu popularitu.

S rozvojom sektora DeFi, kryptografie ZK a rastúcou škálovateľnosťou sa otvárajú nové možnosti využitia. Okrem iného vznikol príbeh HODL, pretože blockchainové siete sa zatiaľ nedajú veľmi dobre škálovať a UX je potrebné doladiť. Som si istý, že so zlepšovaním technologických možností sa budú naratívy a spôsoby použitia meniť.

Technológie sú v kontexte komunít dôležitou témou, preto sa na ne pozrime bližšie.

Technológia a komunita

Medzi komunitou a projektom blockchain existuje mnoho vzťahov a závislostí. V článku ich nebudeme všetky opisovať. Jednou z najdôležitejších sú však technologické vlastnosti daného blockchainového projektu.

Ak považujeme bezpečnosť za absolútnu nevyhnutnosť každej technológie, potom v kontexte decentralizácie sú 2 najdôležitejšie vlastnosti blockchainu decentralizácia a škálovateľnosť.

Mnohí ľudia prijímajú projekt na základe jeho decentralizácie a možnosti podieľať sa na konsenze siete, čo so sebou prináša možnosť získať odmenu.

Cardano je jednou z najviac decentralizovaných sietí (z hľadiska tvorby blokov) a inkluzívnych z hľadiska účasti na konsenze. Staking ADA je dostupný doslova každému. Decentralizácia Cardana je pre niektorých fanúšikov atraktívna a môže byť jedným z hlavných dôvodov ďalšieho rastu komunity.

Je však dôležité poznamenať, že decentralizácia nie je pre mnohých používateľov ľahko merateľná vlastnosť. Nemôžu ju nijako vyskúšať ani otestovať. Čo však používatelia môžu veľmi dobre vnímať, je škálovateľnosť a všetky vlastnosti spojené s používaním protokolu.

Škálovateľnosť je nevyhnutnou podmienkou prijatia a táto vlastnosť sa stáva preferovanou pred decentralizáciou. Ponechajme v tomto článku bokom, či je to dobré alebo zlé.

Kvalita decentralizácie nie je zárukou úspechu. Je naivné očakávať, že najlepšie decentralizovaný projekt bude zároveň projektom s najväčšou trhovou kapitalizáciou. Pre mnohých ľudí nemusí byť decentralizácia preferovanou vlastnosťou. To sa však môže časom zmeniť.

Príbeh TPS je čoraz silnejší. Na ďalšom býčom trhu to môže byť jeden z dominantných argumentov pre prijatie projektu.

Z dlhodobého hľadiska budú úspešné tie projekty, ktoré majú solídnu decentralizáciu a škálovateľnosť. Nezáleží na tom, či sa škálovateľnosť dosiahne na L1 alebo prostredníctvom L2. Dôležitejšia je UX, t. j. jednoduchosť používania, spoľahlivosť, transakčné poplatky atď.

Ak má Cardano uspieť a mať stále veľkú komunitu, musí sa v dohľadnej budúcnosti lepšie škálovať, alebo aspoň musí existovať plán a vízia.

Okrem týchto dvoch opísaných vlastností sú dôležité aj ďalšie technologické aspekty. Stále dôležitejšiu úlohu zohráva programovateľnosť a možnosť vydávať vlastné tokeny.

Aj na Bitcoine sa objavujú NFT, tokeny a prvé pokusy o DeFi. L2 vyžadujú rozsiahlu programovateľnosť L1.

Ľudia si blockchain osvoja prostredníctvom aplikácií. Väčšina transakcií nebude zahŕňať prevod natívnych mincí (ADA, BTC, ETH atď.), ale stablecoinov a tokenov. Nebudú to nepodmienené transakcie (push transakcie od Alice k Bobovi), ale podmienené transakcie realizované prostredníctvom DeFi aplikácií.

Zo štatistík za posledný mesiac je vidieť, že SC transakcií bolo len o niečo menej ako bežných transakcií na Cardano. Bolo tiež relatívne veľa transakcií s metadátami.

Moderné blockchainy nie sú len transakčné siete, ale aj platformy umožňujúce vytváranie aplikácií a ich nasadenie. Platformy musia byť pre vývojárov atraktívne, čo je téma na samostatný článok.

V skratke môžeme povedať, že dobré a kvalitné aplikácie budú vznikať len vtedy, ak to platforma umožní a vývojári budú mať k dispozícii všetky potrebné nástroje a infraštruktúru. Vývojári vytvárajú aplikácie s predpokladom, že ich niekto bude používať. Predpokladom prijatia platformy je preto široká používateľská základňa (t. j. komunita).

Kvalitné aplikácie a služby majú potenciál prilákať nových používateľov. Rast nesmie byť brzdený nízkou škálovateľnosťou. Preto nielen škálovateľnosť, ale aj kvalita aplikácií sú rozhodujúce pre úspech blockchainu (z pohľadu používateľov prehliadajúcich decentralizáciu).

Možno povedať, že významným faktorom pre prijatie je tím. Z pohľadu používateľa je rozumné zaujímať sa o tím a jeho financovanie. Je dobré sa pýtať, aký je potenciál na zlepšenie protokolu a schopnosť tímu inovovať.

Niektorí fanúšikovia Bitcoinu sa domnievajú, že niečo ako tím nesmie existovať kvôli decentralizácii. Na druhej strane spektra môže byť tím s generálnym riaditeľom. Ľudia môžu mať rôzne preferencie a očakávania od projektu alebo rôzne chápanie toho, čo je softvér a protokoly.

Verím, že úspešné budú projekty so špičkovou technológiou. Podobne ako pri decentralizácii, technologicky najlepší projekt nemusí byť nevyhnutne ten s najvyššou trhovou kapitalizáciou. Na druhej strane, vlastnosti ako škálovateľnosť, bezpečnosť a UX (vlastnosti, ktoré používatelia vnímajú pri používaní protokolu) sú priamo ovplyvnené kvalitou technológie a inovácií.

Skutočnosť je taká, že všetky úspešné IT spoločnosti zamestnávajú najlepšie mozgy na svete. Často sa používajú formálne metódy a vedecký prístup. Z pohľadu tímov sa kryptografický priemysel nijako nelíši od IT gigantov.

Projekty s kvalitným tímom majú obrovský potenciál (nie záruku) na úspech.

Rozdiel musí byť v riadení. IT giganti majú generálnych riaditeľov. Blockchainové projekty musia mať určitú formu riadenia a zabezpečené financovanie údržby a vývoja (projektová pokladnica).

Riadenie je téma, ktorá od seba odlišuje rôzne projekty. Pozrime sa na ňu.

Governance

Existujú rôzne názory na riadenie. Mnohé koncepcie nie sú overené. Governance často funguje len na základe predpokladov a len čas ukáže, či sú platné.

Každý projekt potrebuje tím vývojárov a ideálne aj vedcov. Každý tím potrebuje určitú formu riadenia, t. j. rozhodovací proces, ideálne vrátane určitej formy hlasovania.

Je vecou názoru, do akej miery by mal mať tím možnosť meniť protokol a či prísť so zásadnými inováciami, bude závisieť od budúcich problémov a požiadaviek používateľov. Keďže mnohé projekty sú stále vo vývoji a väčšina z nich zatiaľ nečelí vážnym existenčným problémom, domnievam sa, že diskusia na túto tému je ešte len pred nami.

Bitcoinová komunita sa domnieva, že Bitcoin je v podstate hotový a bude sa meniť len konzervatívne. Komunita Cardano verí, že úspech je spojený s technologickým pokrokom a inováciami. Ide o dva úplne odlišné názory s odlišnými požiadavkami na fungovanie správy.

Rovnako je to aj s financovaním členov tímu pre údržbu a vývoj protokolu. Komunita Bitcoinu verí, že dobrovoľné dotácie (napríklad od spoločnosti BlackRock, ktorá bude po schválení ETF držať BTC) a prostriedky VC sú dostatočné. Komunita Cardano sa domnieva, že ideálnym prístupom je mať projektovú pokladnicu a možnosť hlasovať o prioritách zaostávajúcich projektov.

Na obrázku nižšie môžete vidieť, že v pokladnici Cardano sa nachádza viac ako 1,45 miliardy mincí ADA.

Nemá zmysel polemizovať o tom, ktorý prístup je najlepší. Ľudia, ktorí sa stanú členmi komunity, vedia (alebo by mali vedieť), ako funguje tím a riadenie. Oba prístupy majú svojich zástancov aj odporcov. Oba sú relevantné a má zmysel ich vyskúšať.

Najlepší blockchain neexistuje

Neexistuje jediný blockchainový projekt, ktorý by bol najvhodnejší pre všetkých ľudí na svete. Rovnako ako neexistuje jeden model auta, jedna sociálna sieť, jeden operačný systém, jedna vláda alebo jedno náboženstvo, ktoré by vyhovovalo všetkým ľuďom na svete.

Jedno pravidlo IT hovorí, že neexistuje jedno najlepšie riešenie, ale ideálne riešenie pre konkrétny problém. Pre server je vhodnejšie riešenie Linux. Pre priemerného účtovníka v seniorskom veku je vhodnejší systém Windows.

S toxicitou a extrémnymi názormi sa v kryptografickom odvetví stretol asi každý. Rivalita a kmeňový charakter medzi komunitami sú vysoké. Bohužiaľ, často zbytočné a nezmyselné.

Je naivné očakávať, že všetci ľudia prijmú len Bitcoin pre PoW alebo Cardano pre PoS. Ľudia sú rôzni a majú rôzne preferencie a očakávania. Mladí ľudia inklinujú k ekologickým technológiám a chcú sa starať o planétu, preto sa im PoW nemusí páčiť. Niektorým ľuďom sa však páči predstava, že Bitcoin je zabezpečený obrovskými halami plnými hardvéru ASIC. Svojich fanúšikov si nájdu obidve možnosti.

Je zdravé diskutovať o rozdieloch. Je nezdravé uvádzať nezmyselné argumenty alebo šíriť FUD. Je nezmyselné odsudzovať niekoho za to, že si vybral iný projekt ako vy.

Niektorí ľudia uprednostňujú vyššiu škálovateľnosť pred decentralizáciou. Niektorí ľudia potrebujú DeFi a len transakčná sieť im nestačí. Niektorí ľudia nemôžu ťažiť BTC v danej lokalite a preto uprednostňujú stake ADA. Niektorí ľudia majú radi NFT alebo potrebujú stablecoiny. Niektorí ľudia sú konzervatívni a niektorí milujú inovácie.

Ľudia by mali pochopiť, že rozmanitosť a konkurenčné prostredie je pre evolúciu nevyhnutnosťou. Aj keď pripustíme, že jeden projekt je momentálne absolútne najlepší, prečo nevytvoriť ešte lepší? Má zmysel navždy zviazať budúcnosť ľudstva s jedným protokolom?

Nikdy v histórii sa to nestalo a buďme radi, že sa to nestane. Ľudia majú neuveriteľnú schopnosť zlepšovať, inovovať a zefektívňovať veci.

Pred mnohými rokmi sa hovorilo, že blockchain je pomalá a neefektívna databáza a že sa nikdy nebude lepšie škálovať. Odvážil by sa to dnes niekto povedať? Má zmysel ignorovať technologický pokrok? Môžem vás ubezpečiť, že v nasledujúcich 10 rokoch bude odvetvie blockchainu vyzerať úplne inak.

Záver

Kryptografická komunita je pre každý blockchain nevyhnutnosťou, pretože je znakom úspechu. Členovia komunity používajú protokol a prispievajú k rastu sieťového efektu. Pomáhajú tiež nováčikom pochopiť základné pojmy alebo im radia, ako používať technológie blockchainu. Komunita je pre projekt najlepším marketingom. Ľudia často chodia tam, kde vidia iných ľudí. Veľká komunita je atraktívna a má potenciál ďalšieho rastu. Prvky sektárstva však môžu niektorých ľudí odradiť.

Používatelia sú dôležití v kontexte dlhodobej ekonomickej udržateľnosti projektu. Je dôležité poznamenať, že bez poplatkov nemôže žiadny blockchain dlhodobo prežiť.

Rast komunity nie je automatický. Jednotlivé projekty bojujú o nových členov. Ľudia môžu prechádzať medzi rôznymi projektmi z rôznych dôvodov alebo používať viacero projektov na rôzne veci. Hnacou silou prijatia budú inovácie a technologický pokrok. Stagnácia môže predstavovať riziko straty používateľov.

Často sa môžeme stretnúť s názorom, že ľudia prijímajú nové a lepšie peniaze. Hoci s týmto názorom možno súhlasiť, stále platí, že ľudia si osvojujú technológiu, t. j. protokol so všetkými jeho funkciami a existujúcu komunitu. Stať sa fanúšikom komunity znamená prijať technológiu (a tím), ako aj názory komunity (jej rozprávanie).

O kryptomenách sa často hovorí v súvislosti so špekuláciami alebo investíciami. Bolo by pekné vidieť transformáciu túžby po zisku, ktorá by zmenila finančný sektor a spoločnosť. To sa dá dosiahnuť len vtedy, ak sa prístup HODL premení na prístup USE. To je pravdepodobne najväčšia výzva pre spoločenstvá.


Pôvodný článok: Understanding Crypto Communities | Cardano Explorer (cexplorer.io)

1 post - 1 participant

Read full topic


Viewing all articles
Browse latest Browse all 288

Trending Articles