Decentralizácia musí byť prístupná všetkým
Poslaním projektu Cardano je poskytnúť decentralizáciu všetkým, najmä tým, ktorí ju najviac potrebujú. Môže to znieť ako fráza, ktorú môže použiť každý blockchainový projekt. Realita je však taká, že neexistuje veľa blockchainových ekosystémov, ktoré by dokázali poskytnúť decentralizáciu ľuďom. So zvyšujúcimi sa poplatkami za bitcoinové transakcie sa diskutuje o tom, že transakcie na reťazci si budú môcť dovoliť len bohatí. Zatiaľ čo občania prvej triedy môžu využívať výhody decentralizácie, občania druhej triedy budú mať k dispozícii menej decentralizovaných riešení, alebo dokonca len úschovné riešenia. Ak sa uspokojíme s touto predstavou budúcnosti, technológia blockchain zlyhá, pretože nevyrieši žiadny problém. Dostupnosť decentralizácie sa bude zvyšovať s počtom blockchainov v kryptopriemysle. Ak odložíme maximalizmus, zistíme, že je možné dosiahnuť vysokú mieru prijatia a byť silnou alternatívou k tradičným finančným inštitúciám.
Decentralizácia pre všetkých je výzvou
V prvom rade je dôležité povedať, že vybudovanie globálneho decentralizovaného blockchainu, ktorý by mal uspokojivú škálovateľnosť, je technologickou výzvou pre každý tím.
Čo sa považuje za uspokojivú škálovateľnosť? Na to môže byť zložité odpovedať. Potrebujeme určitý kontext.
Každý deň ľudia uskutočnia niekoľko stoviek miliónov digitálnych finančných transakcií. V USA sa denne uskutoční približne 150 miliónov transakcií kreditnými kartami (1 739 TX za sekundu). Cez PayPal sa denne uskutoční 40 miliónov transakcií (462 TX za sekundu). Každý deň sa na celom svete uskutoční približne 660 miliónov transakcií cez Visa (7 638 TXs každú sekundu).
Súčasné finančné systémy majú rýchle zúčtovanie. Pri platbe kartou môže platba trvať len niekoľko sekúnd s relatívne vysokou spoľahlivosťou.
Blockchainové siete nemajú šancu konkurovať finančným systémom, pokiaľ ide o TPS a rýchlosť vyrovnania. Blockchainové siete sú vhodnejšie na finančné služby (DeFi) ako na platby. Je však možné pokúsiť sa vytvoriť menej decentralizovaný blockchain pre platby.
Projekty blockchain majú rôznu decentralizáciu a škálovateľnosť. Škálovateľnosť možno merať prostredníctvom počtu transakcií, ktoré systém dokáže spracovať za sekundu (táto metrika nie je vhodná pre Cardano, ale v tomto článku ju môžeme ignorovať).
Bitcoin dokáže spracovať menej ako 10 transakcií za sekundu (má 7 TPS). Cardano má TPS približne 20 (veľkosť bloku je 90 112 bajtov, čas bloku 20 sekúnd). Ethereum je na tom približne rovnako.
Bitcoin nebude lepšie škálovať na prvej vrstve (L1). Škálovateľnosť má vyriešiť Lightning Network (LN), t. j. druhá vrstva (L2).
Ethereum bude škálovať predovšetkým prostredníctvom sietí L2. Tím IOG plánuje zlepšiť škálovateľnosť L2 a zároveň pracuje na sieťach L2 (už máme napríklad Milkomeda).
Niektoré projekty dokážu spracovať stovky až tisíce transakcií za sekundu. Napríklad Ripple, Solana, Avalanche atď. Tieto projekty nepotrebujú druhú vrstvu. Už dnes dokážu do veľkej miery splniť požiadavky reálneho sveta.
Mohli by sme preskúmať kvalitu decentralizácie a tvrdiť, že projekty s vysokým TPS zvyčajne priniesli len škálovateľnosť, ale nie decentralizáciu.
V kontexte tohto článku by sme mohli takéto projekty označiť za neuspokojivé, pretože chceme, aby bola decentralizácia dostupná pre každého, nie vysoko škálovateľná sieť. To však nemusí byť spravodlivé. Museli by sme dôkladne preskúmať kvalitu decentralizácie. To by mohlo byť dosť subjektívne, pretože v súčasnosti neexistuje jednotný názor na to, čo presne je kvalitný decentralizovaný blockchain.
V tomto článku sa chceme na túto tému pozrieť skôr z filozofického než technického hľadiska. Povedzme teda, že všetky uvedené projekty sú viac či menej decentralizované.
Globálne prijatie si vyžaduje škálovateľnosť v rádoch tisícov TPS. Škálovateľnosť v rádoch desiatok až stoviek TPS môže byť nedostatočná.
L1 vs. L2
V niektorých prípadoch má zmysel hovoriť skôr o ekosystéme než len o blockchainovom projekte. Blockchain môže byť centrom ekosystému, okolo ktorého vzniknú ďalšie siete a aplikácie. Typickým príkladom je Bitcoin a Lightning Network, ale aj Cardano a Hydra.
Cardano posúva tento koncept ešte ďalej prostredníctvom partnerských reťazcov. Ethereum je v podstate ekosystém s mnohými L2. Ethereum je výrazne decentralizovanejšie ako všetky L2 (niektoré L2 sú v podstate centralizované).
Jadro ekosystému, blockchain, bude najviac decentralizované. Ďalšie siete a aplikácie v ekosystéme budú lepšie škálovať za cenu menšej decentralizácie.
Samozrejme, pre blockchainové projekty, ktoré uprednostňujú TPS pred decentralizáciou, táto úvaha neplatí. Tieto blockchainy môžeme považovať za dobré platobné siete s menším dôrazom na kvalitu decentralizácie. To neznamená, že len projekty Cardano, Ethereum a Bitcoin sa snažia o decentralizáciu a ostatné nie. Všetky projekty sa môžu (a mali by) snažiť o lepšiu decentralizáciu.
Chceme tým povedať, že technologické obmedzenia prirodzene vytvárajú rôzne úrovne decentralizácie v ekosystémoch. Možno to interpretovať tak, že decentralizácia je vzácna služba, preto môže byť drahá a exkluzívna.
Exkluzivitu môžu ľudia vnímať (a budú vnímať) ako nespravodlivosť v systéme. Iba bohatí si budú môcť ekonomicky dovoliť transakcie v reťazci, zatiaľ čo chudobní sa stanú občanmi druhej kategórie závislými od menej decentralizovaných služieb. Často budú dokonca nútení využívať opatrovateľské služby.
Problémom je, že to je v priamom rozpore s princípmi blockchainového odvetvia.
Decentralizácia je tu na to, aby nás oslobodila od závislosti od sprostredkovateľov. Nemá zmysel, aby sme budovali systém, v ktorom sprostredkovatelia zostanú pre chudobných. Takýto systém by nevyriešil žiadny problém, ktorý blockchain potenciálne môže vyriešiť.
Ak nezabezpečíme inkluzívnosť a spravodlivosť pre všetkých, celé odvetvie prestane mať zmysel.
Siete L1 musia byť v ekosystéme najviac decentralizované, ale všetky siete L2 musia byť stále dobre decentralizované. V ideálnom prípade by takmer všetci ľudia mali mať možnosť z času na čas vykonať transakciu na reťazci, t. j. používať L1.
Pripomeňme, že ak chcete používať LN, musíte najprv odoslať (a zaplatiť) on-chain transakciu, ktorá vám otvorí LN kanál. Kanál LN neexistuje navždy a je potrebné ho z času na čas uzavrieť (a otvoriť iný nový kanál).
Inkluzívnosť a funkčnosť LN sú do veľkej miery priamo závislé od škálovateľnosti protokolu Bitcoin.
Potrebujeme viac blockchainov
Niektorí bitcoinisti tvrdia, že transakcie na reťazci Bitcoinu budú dostupné len pre bohatých a prvých osvojiteľov, nie pre nováčikov. On-chain transakcie budú pravdepodobne využívať len banky a inštitúcie. Nie bežní ľudia.
Dovolím si tvrdiť, že ak tomu niekto verí a zároveň si myslí, že Bitcoin môže uspieť vo svojom poslaní, potom nechápe, že ľudia nechcú byť občanmi druhej kategórie.
Jedným z dôvodov prijatia kryptomien je zabezpečenie lepšej spravodlivosti, t. j. nemožnosť zneužitia moci sprostredkovateľmi. Ak budú v novom (zdanlivo lepšom) systéme existovať sprostredkovatelia, tento systém bude znova a znova zlyhávať z rovnakých dôvodov, z akých zlyháva ten súčasný.
Uvediem jeden príklad.
Prostredníctvom blockchainu musí byť vždy možné overiť počet mincí a tokenov v obehu vrátane toho, kto ich v danom okamihu vlastní. Ak budú v ekosystéme existovať depozitárne riešenia, toto sa nedá zaručiť. Presnejšie, systém nebude schopný ochrániť aktíva pred krádežou sprostredkovateľmi.
Používatelia nesmú byť postavení pred voľbu, či využiť službu úschovy, alebo systém vôbec nevyužiť.
Niektorí bitcoinári tvrdia, že úschovné peňaženky LN sú dobrým riešením. Z môjho pohľadu nie sú. Ak sú ľudia nútení posielať BTC tretej strane, je to z hľadiska decentralizácie strata. Tretia strana môže ukradnúť všetky mince BTC zákazníkov. Mince môže ukradnúť hacker alebo ich môže zabaviť orgán. Nechceme vybudovať presne opačný systém, v ktorom to nebude možné?
Ekosystém Bitcoinu nemôže poskytnúť decentralizáciu pre všetkých. Je to zrejmé aj z matematického hľadiska.
Ak by všetky bloky Bitcoinu obsahovali len transakcie súvisiace s otvorením kanála LN a nič iné, na LN by sa mohlo nalodiť len 500 tisíc nových používateľov. To je približne 200 miliónov ľudí ročne. Onboarding 1 miliardy ľudí by trval 5 rokov.
V praxi je potrebné používať protokol Bitcoin na bežné transakcie vrátane zatvárania existujúcich kanálov LN. Ak by sa na nalodenie nováčikov použila len štvrtina veľkosti bloku Bitcoinu, za rok by sa mohlo nalodiť len 50 miliónov ľudí. V takom prípade by nalodenie 1 miliardy ľudí mohlo trvať 20 rokov.
Bitcoin má nápisy, ordinály a tokeny BRC-20. Môžu sa objaviť ďalšie nové technológie. LN transakcie budú súťažiť o blokový priestor s inými transakciami s iným účelom.
Ak si zložíte maximalistické okuliare, zistíte, že pre kryptografický priemysel je výhodné, ak ľudia akceptujú existenciu mnohých blockchainov.
Decentralizácia bude ekonomicky dostupnejšia pre viac ľudí, ak bude vedľa seba existovať viac blockchainov. Zároveň sa tým urýchli ich prijatie.
Jeden ekosystém nemá šancu uspieť a poraziť všetky ostatné, ak to nebude blockchain uprednostňujúci TPS pred decentralizáciou.
Nízka škálovateľnosť spôsobuje problémy
Spomínam si na rok 2017. Bitcoinové transakcie boli veľmi drahé (50 USD a viac). Zúčtovanie trvalo niekoľko dní. Ľudia hovorili, že Bitcoin nefunguje, pretože poslali transakciu a nebola vyrovnaná. Niektorí si dokonca mysleli, že boli podvedení.
Ľudia chceli predať BTC na burze, ale nemohli, pretože ich transakcie čakali v mem-poole mnoho dní.
Mnohí ľudia sa rozhodli nepoužívať peňaženky s vlastnou úschovou. Radšej držia kryptoaktíva na CEXoch, pretože ich môžu rýchlo predávať a kupovať. Niektorí si to rozmysleli, pretože pochopili, že držať aktíva na CEXoch počas medvedieho trhu je nebezpečné. Niektorí možno pochopili zmysel decentralizácie a urobili tak z ideologických dôvodov.
Väčšina držiteľov kryptografických aktív však stále nepoužíva samoobslužné peňaženky.
Nemôžu preto používať LN, ale ani DeFi. Dovolím si tvrdiť, že toto je jeden z dôvodov pomalého prijatia.
Nízka škálovateľnosť núti ľudí používať úschovné riešenia namiesto decentralizovaných riešení.
Budeme pri ďalšom býčom trhu opäť opakovať tú istú chybu?
V prvom rade musíme mať pokročilé technológie. Po druhé, musíme byť objektívni v tom, čo daný ekosystém zvládne a čo nie. Maximalizmus bráni prijatiu.
Na prvom mieste je decentralizácia. Na druhom mieste je inkluzívnosť a spravodlivosť, teda dostupnosť decentralizácie. Dostupnosť decentralizácie je priamo úmerná škálovateľnosti. Ak jeden systém nie je dostatočne škálovateľný, musíme prepojiť viacero systémov.
Záver
Bitcoinový maximalizmus sa zrodil z presvedčenia, že všetci musia používať jeden peňažný systém, a tým je BTC. Žiaľ, zabudlo sa, že ekonomická dostupnosť decentralizácie je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia otázka ako existencia zdravých peňazí.
Ak technológia blockchain neumožní komukoľvek na svete používať samoobslužnú peňaženku relatívne dobre decentralizovanej siete, spoločnosť neprežije zásadnú finančnú a sociálnu transformáciu, ktorá sa od tohto odvetvia očakáva.
Ekosystém Bitcoinu nemá šancu priniesť decentralizáciu všetkým ľuďom na planéte. Zapojenie len 10 % populácie by trvalo možno niekoľko desaťročí. Hovoríme o súčasnom stave technológie (zanedbávame ďalší možný vývoj).
Cardano je jeden z najviac decentralizovaných blockchainov v kryptopriemysle (pravdepodobne najviac decentralizovaný blockchain v prvej desiatke) s plánom na zvýšenie škálovateľnosti. Ekosystém Cardano bude mať nielen DeFi, ale aj platobné siete. Možno jednou z platobných sietí bude Hydra. Dovolím si tvrdiť, že Cardano môže byť v budúcnosti vhodným riešením pre mnohých milovníkov decentralizácie. BTC na Cardano môže byť z hľadiska decentralizácie lepšou voľbou ako CEX alebo úschovné LN peňaženky.
Prestaňme hovoriť, že transakcie na reťazci budú len pre bohatých. Namiesto toho hľadajme riešenia, aby si ich mohol dovoliť každý.
Pôvodný článok: Decentralization Must Be Accessible To All | Cardano Explorer (cexplorer.io)
1 post - 1 participant