Žiadne krypto nemôže byť komoditou
Regulačné orgány sa snažia rozdeliť rôzne kryptomenové projekty na komodity a cenné papiere. Všetky kryptomeny sú len digitálne aktíva zaznamenané v blockchaine. Z môjho pohľadu žiadna kryptomena nemôže byť komoditou, pretože digitálne aktíva nemôžu existovať bez protokolu. Nemá zmysel, aby bol BTC označovaný ako komodita a napríklad ADA ako cenný papier.
Trvalá závislosť mincí od protokolu
Bitcoin sa niekedy označuje ako digitálne zlato. To má vyvolať dojem, že má rovnaké vlastnosti ako zlato. Môžu byť mince BTC komoditou v zmysle, v akom ľudia bežne vnímajú komodity?
Považovanie BTC za komoditu má niekoľko nedostatkov.
Po prvé, kryptomeny nie sú fyzická vec ako zlato alebo uhlie. Vznik zlata spolu s ďalšími ťažkými prvkami je kozmickou udalosťou.
Kryptomeny majú veľmi krátku históriu. Je to v podstate technológia, presnejšie protokoly. Je to výsledok ľudskej vynaliezavosti.
Zlata sa môžete dotknúť a dať si ho do vrecka. Digitálna mena je len virtuálna. Je to v podstate len číslo zapísané na internete.
Komodita existuje nezávisle od okolitého prostredia. Nemôže náhle zmiznúť zo sveta. Existencia BTC a mincí ADA je existenčne závislá od protokolov, t. j. tímov, ľudí, elektriny, počítačov a internetu.
Tento rozdiel sa dá dobre pochopiť v kontexte dlhodobej ekonomickej udržateľnosti blockchainových sietí.
Komodity nič také nemajú. Zlato môže ležať v zemi vo svojej surovej podobe alebo ako zlatá tehla v banke. Bez ohľadu na to, čo sa stane, stav komodity sa nezmení.
Digitálne mince existujú len podmienečne.
Distribuovaná sieť musí vytvárať nové bloky, aby overila existenciu mincí a urobila s nimi niečo konkrétne. Vo väčšine prípadov ich ľudia chcú minúť, t. j. poslať na inú adresu blockchainu.
Produkcia blokov závisí od elektrickej energie, internetu, ľudí, ktorí dostávajú ekonomické stimuly, aby spustili plné uzly a produkovali bloky, a tímov udržiavajúcich protokoly.
Na prste máte zlatý prsteň. Predstavte si, že by ste museli donekonečna platiť baníkom za ťažbu zlata pre váš prsteň, čo sa stalo pred 20 rokmi.
Komodita sa takto nechová. Keď baníci vyťažia zlato a predajú ho, komodita je nezávislá od baníkov. Ťažiari môžu zbankrotovať. Ak sa bude ťažiť menej zlata, hodnota komodity na trhoch sa zvýši, pretože sa stane vzácnejšou. Váš prsteň nezávisí od toho, ako sa baníkom ekonomicky darí. Môžu dokonca zbankrotovať.
Mince BTC sa správajú presne naopak. Vaše bohatstvo je navždy závislé od siete, ktorá bloky produkuje. Ťažiari musia spotrebúvať elektrickú energiu a dostávať dostatočne veľké odmeny od protokolu Bitcoin. Internet musí fungovať. Regulačné orgány nemôžu nariadiť blokovanie protokolu Bitcoin na úrovni siete. Tím nesmie prehliadnuť kritickú zraniteľnosť v zdrojovom kóde alebo zaviesť novú atď.
V prípade držania mincí BTC a ADA nemáte pokojný spánok. Musíte sa starať o bezpečnosť, decentralizáciu, dlhodobú ekonomickú udržateľnosť, kvalitu tímu atď. Tieto obavy v prípade zlata neexistujú.
Ťažiari alebo iné okolnosti môžu z rôznych dôvodov navždy obmedziť vašu možnosť mince minúť. Poplatky môžu byť vysoké. Regulačný orgán môže vašu blockchainovú adresu zaradiť na čiernu listinu. Môžete držať takzvané špinavé BTC.
Ak blockchain prestane z akéhokoľvek dôvodu na dlhší čas produkovať bloky, mince môžu pomerne rýchlo stratiť hodnotu. Dá sa povedať, že virtuálne mince v podstate zmiznú zo sveta. Môžete dúfať, že sa problém odstráni a blockchain začne opäť produkovať bloky. Takýto incident však môže mať negatívny vplyv na trhovú hodnotu mince.
Zlatý prsteň bude mať v priebehu času vždy približne rovnakú hodnotu a podobné incidenty sa nikdy nemôžu stať. Ak vám niekto ukradne zlatý prsteň, nebude to mať vplyv na hodnotu ostatných existujúcich prsteňov. Naopak, ak si svoj zlatý prsteň ochránite, bude mať vždy hodnotu.
Trvalú a od prostredia nezávislú existenciu kryptomien nie je možné zabezpečiť. Preto sa domnievam, že kryptomenu nie je možné označiť za komoditu.
Existenčná závislosť digitálnych mincí od protokolu predstavuje významné riziká, ktoré pri bežných komoditách nepozorujeme.
Aký je rozdiel medzi Cardanom a Bitcoinom?
Domnievam sa, že ADA a BTC sú v podstate veľmi podobné virtuálne aktíva. Ide o novú triedu aktív.
V čom sa americký dolár líši od eura alebo jenu? Všetky sú to fiat meny. Existujú vo fyzickej podobe (mince a bankovky), ale v súčasnosti najmä v digitálnej podobe. Sú to len čísla na serveroch.
Nemá absolútne žiadny zmysel tvrdiť, že USD je komodita a UERO je cenný papier. Mám pocit, že v prípade kryptomien sa regulačné orgány, ako aj niektorí fanúšikovia kryptomien, snažia nájsť rozdiel tam, kde ho nemôžu nájsť.
Kryptomeny sú predovšetkým technológiou pre finančný sektor. Líšia sa medzi sebou najmä v nasledujúcich charakteristikách:
- Kvalita decentralizácie
- Dlhodobá ekonomická udržateľnosť
- Bezpečnosť
- Škálovateľnosť
- konsenzus siete
- Účinnosť a spotreba energie
- Počet operácií na spracovanie mincí
- Počiatočná distribúcia mincí
Dodám, že toto nie je vyčerpávajúci zoznam. Cieľom článku nie je venovať sa všetkým témam.
Bitcoin je transakčná sieť s obmedzenými možnosťami vykonávania skriptov. Cardano je platforma pre inteligentné kontrakty. Nemyslím si, že väčšia flexibilita a možnosti sú zásadným rozdielom, ktorý by umožnil označiť jeden projekt za komoditu a druhý za cenný papier.
To, čo dnes dokáže Cardano na prvej vrstve, dokáže Bitcoin na druhej vrstve (vrstvách) alebo v budúcnosti aj na prvej vrstve. Bitcoin má možnosť mať tokeny (vrátane NFT) na prvej vrstve a môžu to byť ľahko tokenizované fiat meny. Z vonkajšieho hľadiska nemá zmysel hľadať rozdiely.
Niekedy sa hovorí, že BTC je komodita, pretože ťažba si vyžaduje obrovské množstvo energie. Energetická náročnosť je daná vlastnosťami konsenzu PoW.
Elektrickú energiu a iné zdroje však spotrebúva každá blockchainová sieť. Elektrická energia je potrebná na chod plnohodnotného uzla. Cardano (vrátane mincí) by bez spotreby energie neexistovalo.
Rozdiel je len v množstve spotrebovanej energie. Cardano je o 99 % energeticky efektívnejšie ako Bitcoin. Je vyššia účinnosť dôvodom na to, aby sa BTC považoval za komoditu a ADA za cenný papier? Mali by sme definovať prah spotreby, ktorý musí byť prekročený, aby sa minca stala komoditou? Nemá to zmysel.
Spotreba energie je dôležitým aspektom v kontexte dlhodobej ekonomickej udržateľnosti projektu. Existencia mincí závisí od toho, či protokol dokáže zabezpečiť bezpečnosť. V ideálnom prípade navždy. To však nie je možné zabezpečiť bez prípadných zmien protokolu alebo menovej politiky projektu!
Existencia mincí je podmienená bezpečnosťou protokolu, ktorá je v prípade Bitcoinu podmienená schopnosťou vyplácať odmeny. Odmeny sa však každé 4 roky znižujú na polovicu. Bezpečnosť Bitcoinu nie je stabilná, ale môže klesať alebo stúpať. Jedného dňa môže klesnúť tak nízko, že niekto môže úspešne napadnúť protokol, alebo ľudia stratia dôveru.
Ako som napísal v prvom odseku, neistota týkajúca sa budúceho vývoja bezpečnosti (alebo fenomén nazývaný bezpečnostný rozpočet) nie je niečo, čo by sme spájali s komoditou.
Mimochodom, Cardano má v tomto smere určitú výhodu, keďže nižšia spotreba energie je dobrým predpokladom pre dlhú životnosť. Cardano, rovnako ako akýkoľvek iný blockchain, však bude existovať len vtedy, ak sa podarí zabezpečiť ekonomickú udržateľnosť. To je možné len vtedy, ak bude protokol ekonomicky prosperovať, t. j. bude mať príjmy (poplatky od používateľov).
Najväčší rozdiel spočíva v počiatočnej distribúcii mincí. Táto téma je veľmi tenký ľad.
Ak na chvíľu zabudneme na štáty a regulácie, myslím si, že akýkoľvek projekt sa môže spustiť akýmkoľvek spôsobom, pokiaľ ho komunita akceptuje. Neexistuje žiadny univerzálny kľúč alebo návod na jediný možný spôsob.
Nie je možné tvrdiť, že Bitcoin je jediný, ktorý to má správne.
Hovorí sa, že ADA musí byť istota, pretože tím predával mince. Vynechajme detaily, ktoré komunita Cardano určite dobre pozná.
Vývoj takého komplexného projektu, akým je Cardano, musí byť z niečoho financovaný. Je spravodlivé dostať odmenu za realizáciu projektu, akým je Cardano.
Všetky mince BTC sa museli vyťažiť. Satoshi a jeho priatelia však na samom začiatku vyťažili obrovské množstvo BTC. Povráva sa, že Satoshi mince nepredal, ale nevieme to s istotou. Nevieme ani to, kto ďalší na začiatku ťažil bezcenné mince.
Dá sa povedať, že aj Satoshi dostal za dodanie Bitcoinov spravodlivú odmenu.
Čo ak Satoshi mince predá? Tak na tom zarobí rovnako ako ostatní (potenciálni) členovia tímu alebo priatelia. Základná otázka však znie, či by táto udalosť zmenila pohľad na Bitcoin z hľadiska regulácie?
Otázka znie: Môže sa ťažba BTC po spustení Bitcoinu porovnávať s predajom ADA pred spustením Cardana?
Z môjho pohľadu je to možné. V oboch prípadoch vidím rovnaký princíp: získať lacno a predať draho.
Mince ADA sa dali kúpiť priamo (prostredníctvom poukážok a len v Ázii), zatiaľ čo na ťažbu BTC je potrebné mať hardvér (na začiatku stačil notebook) a pokryť náklady na energiu. Princíp je však stále rovnaký. V oboch prípadoch majú ľudia záujem o zisk.
V čom sa činnosť ťažiarov líši od tých, ktorí si mince kúpili ako prví?
Všetky blockchainové projekty majú svoj tím a lídrov.
Nenechajte sa oklamať tým, že Satoshi opustil Bitcoin a nie je tu žiadny líder. Satoshi odovzdal vedenie projektu Gavinovi Andresenovi, ktorý ho zasa odovzdal Pieterovi Wuillemu.
Gavin Andresen založil nadáciu Bitcoin Foundation a pred viac ako 10 rokmi dokonca prebehla debata medzi nadáciou a americkými regulačnými orgánmi. Ak si stále myslíte, že Bitcoin nemá doručovaciu adresu, verte, že ju už dávno má.
Bitcoin má mnoho vývojárov, ktorí pracujú pre spoločnosti, ktoré sú financované buď z fondov rizikového kapitálu, alebo z darov od kryptografických spoločností či ľudí, ktorí na BTC zbohatli. Tieto spoločnosti majú prekvapivo generálnych riaditeľov. Napríklad Adam Back je generálnym riaditeľom spoločnosti Blockstream.
Nie je fér povedať, že Cardano má tím vedený Charlesom Hoskinsonom a že Bitcoin nemá tím, pretože Satoshi projekt opustil. Je to strašné pokrytectvo, ktoré nedáva zmysel, pretože bez tímu by tu Bitcoind nebol.
V minulosti bolo opravených niekoľko kritických chýb. Našli ich bieli hackeri a odhalili ich tímu prostredníctvom súkromných kanálov.
Tím IOG je zodpovedný za protokol Cardano. Za Bitcoin je zodpovedná malá skupina vývojárov Core. Argument, že “Satoshi odišiel”, je nezmysel, pretože jeho úlohu prirodzene prevzal niekto iný. Každý, kto tvrdí opak, nevie, čo je to príkazový riadok a čo je to zdrojový kód.
Môžeme sa baviť o transparentnosti projektu alebo o tom, ako často a ako tím komunikuje. To však nič nemení na skutočnosti, že za každým protokolom vždy stojí tím a niekto (malá skupina), kto rozhoduje.
Ak by rozhodnutie o tom, čo je alebo nie je komodita, malo závisieť od existencie tímu, potom verte, že každý blockchainový projekt má tím.
Kam sa podel kryptopunk?
Je neuveriteľné, ako veľmi sa zmenila komunita Bitcoinu, odkedy Satoshi projekt opustil. Z pôvodných ideálov nezostalo takmer nič.
Bitcoinoví maximalisti sa kamarátia s predstaviteľmi štátu a radia (údajne podplácajú) regulátorom, ako by mali kryptomeny regulovať. V minulosti sme mohli pozorovať pokusy o presadenie zákona, v ktorom by bolo výslovne napísané, že PoW je povolený konsenzus a PoS by mal byť zakázaný. Toto je len jeden z príkladov.
Nie som právnik. Je mi jasné, že regulačné orgány a rôzne organizácie sú schopné označiť virtuálne aktíva za komodity alebo cenné papiere na základe toho, ako sa im to hodí do škatuľky.
Pozitívne vnímam, že odborníci na kryptomeny a zástupcovia projektov komunikujú so zákonodarcami a vysvetľujú im zložité pojmy. Kryptomeny sú novou triedou aktív a mala by sa pre ne pripraviť nová škatuľka.
Nerozumiem však, prečo sa krypto OG a maximalisti Bitcoinu snažia presadzovať len Bitcoin a snažia sa zakázať všetko ostatné.
Lepší a slobodnejší svet sa nedá vybudovať na základe zákazu konkurencie. Takýto svet by nebol slobodný. Sloboda je o možnosti voľby a možnosti kedykoľvek sa pridať, ale aj odísť.
Nový svetový poriadok vybudovaný na báze technológie blockchain nemožno budovať prostredníctvom zákazov konkurencie a zákonov šitých na mieru jednému projektu. Takéto pokusy už v histórii boli a nikdy to nedopadlo dobre.
To, čo sa z kryptografického priemyslu vytráca, sú základné princípy. Ak ich stratíme, celé odvetvie stratí zmysel svojej existencie. Napriek tomu, že sa neustále objavujú noví kyberpunkoví zradcovia, je potrebné trvať na princípoch decentralizácie.
Záver
Ak sa na kryptomeny pozriete zdravým rozumom, žiadnu z nich nemôžete nazvať komoditou. Digitálne aktíva na blockchaine sú si veľmi podobné a líšia sa v malých technologických detailoch. Okrem toho sa neustále pracuje na inováciách, takže to, čo platí dnes, môže byť zajtra úplne iné. Zákony z minulého storočia, ktoré napísali ľudia, ktorí o internete nič nevedeli, nemožno použiť na reguláciu kryptomien.
Kryptomeny tiež nie sú cennými papiermi. Je možné vyhlásiť, že projekt spĺňa definíciu na základe nejakej skutočnosti alebo udalosti. Rozdelenie kryptomien do niekoľkých rôznych tried aktív mi pripadá rovnako naivný pokus, ako keby ste to isté chceli urobiť s fiat menami alebo ovocím.
Pri všetkej úcte k Satoshimu by si maximalisti mali uvedomiť, že Bitcoin nie je v zásade výnimočný alebo jedinečný. Je to jednoducho technológia, ktorú ostatní ľudia napodobňujú a vylepšujú. To je cesta k slobode. Obmedzovanie slobodnej voľby je diktatúra.
Pôvodný článok: No Crypto Can Be A Commodity | Cardano Explorer (cexplorer.io)
1 post - 1 participant